От 50 до 100 лева глоба ще плащат личните лекарите за всеки пациент, който не е постигнал идеалните стойности за контрол на хроничните заболявания, съобщава в днешния си брой в. „Телеграф“. Изданието обяснява, че това предвиждат текстовете на глава 6, алинея 171, договорени преди дни от Българския лекарски съюз и здравната каса в проекта за Национален рамков договор. Глобите ще се налагат от районните каси на полугодие след оценка на качеството по няколко критерия. Например, ако диабетик е със стойности на гликирания хемоглобин над 7-8 %, а на един хипертоник кръвното му е над 140/90, това ще се счита за незадоволителен контрол и на джипито ще му бъдат удържани пари за всеки пациент по отделно. Санкции ще има и за хронично болни, които са с „лош" холестерол. Глобите ще се налагат за постигнатите „незадоволителни" резултати от лечението, без значение какви са причините за това. Това значи, че дори пациентът да е виновен - да се храни не правилно или да има други вредни навици, лекарят ще си го отнесе. Ето защо столичните джипита скочиха срещу новите правила. Общопрактикуващите лекари са изпратили протестно писмо до здравния министър, председателя на БЛС и управителя на НЗОК. Дружеството на софиските ОПЛ-та настоява за незабавно преразглеждане и промяна на критериите за контрол на хроничните заболявания.
Новини - В медиите
В. „Телеграф“: Глобяват джипито за високо кръвно
21.02.2017
Прочетена: 1802 пъти

Коментари
Препоръчани статии
-
Галерия ФотоДесетки се провериха във ВМА за високо кръвно налягане
Още -
Новини В медиитеInvestor.bg: Започва работа по реформа в извънболничната помощ
Още -
Новини БългарияДо 30% увеличение на цените за медицинските дейности
Още -
Новини БългарияНови правила за ваксиниране срещу COVID-19
Още -
Новини БългарияЖелаещите да бъдат ваксинирани срещу COVID-19 да се запишат при джипито
Още -
Новини БългарияМобилно приложение ще помага на държавата в борбата с COVID-19
Още












