Още статии
по темата
„Министерството на здравеопазването води преговори с държавни лечебни заведения, от които се очаква да отпуснат безлихвен кредит за покриване априлската и процент от февруарската заплата на работещите в МБАЛ „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Ловеч“.
Какво? Какво? Болница да отпуска кредит на друга болница ли? И все държавни? Звучи доста нереално… като от НЕ!Новините почти. Това обаче е официална информация, изпратена от здравно министерство и описваща краткосрочните мерки за спасяването на областната болница в Ловеч.
Аз не съм финансист. И юрист не съм. Но няма ден, в който да не ни се повтаря, че болниците нямат пари, че не получават заработените си средства навреме или че се закриват отделения по места и пр. И сега изведнъж се оказва, че на фона на всичко това едни държавни болници, явно са закътали едни пари, дали са за черни дни не знам, но да не се отплесвам, и здравно министерство се опитва да ги накара да отпуснат кредит на една болница, с която иначе се конкурират. И то без лихва!
Разни въпроси започват бясно да препускат през ума ми… Ще се опитам да ги синтезирам, че от удивление се разпиляха хаотично, вероятно запътили се и те да искат безлихвен кредит.
- Нали болниците са търговски дружества? Ако някоя от тях се реши да помогне на ловешката, то защо да го прави без лихва? Или лихвата да си я вземе от пациентите? Или да ощети собствените си лекари?
- Нали болниците се конкурират помежду си за бюджета на НЗОК? Защо тогава някой шеф на лечебно заведение ще иска да помогне на друго? По стара Балканска традиция по-скоро не би ли помогнал за закриването му?
- Нали МБАЛ Ловеч е областна болница, т.е. държавна? Защо държавата в лицето на Министерството на здравеопазването не й помогне? О, защото няма предвидени пари за подобни разходи… Но защо другите болници трябва да имат?
Ще спра с въпросите до тук, макар че вероятно пропускам една дузина.
Не ме разбирайте погрешно! Не съм срещу спасяването на МБАЛ Ловеч, срещу оставянето на хората в района без медицинска помощ или пък срещу изплащането на заслужените от медицинския персонал заплати. Нещо повече – убедена съм, че здравно министерство търси решение на проблема, тъй като както често политиците казват „областните болници са гръбнака на здравеопазването“. Но необходимо ли е да се „извиват ръцете“ на едни болници (бел. авт. - Воденето на подобни преговори си е предложение, на което не можеш да откажеш, особено когато идва от шефа ти, нали?), за да тушираме напрежението на едно място, вместо да се предприемат радикални промени в здравната система на страната, които да решат не само този, но и всички натрупани в годините проблеми.
Докато се започне обаче някаква реална реформа в здравеопазването, което може да отнеме поне още ¼ век предвид темповете, с които се движим, явно ще трябва да разчитаме във всяко отношение на взаимопомощ.
Та, да се върна на въпроса за безлихвения кредит. И аз нямам нищо против някоя болница да ме кредитира безлихвено, така че оставам на разположение за предложения в случай на болнично благоразположение.
Цветомира ГЕОРГИЕВА