Още статии
по темата
Малко над 11 млн. лв. е спестила Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) от разходите си за извънболнична помощ през първото тримесечие на годината, показват разчетите на публичния фонд, с които Redmedia разполага.
Планираните средномесечни разходи за първична извънболнична помощ през 2017-та са 16,7 млн. лв., но през януари, февруари и март здравната каса е изплащала средно по 15.5 млн. лв. месечно.
В специализираната извънболнична помощ предвидената средномесечна сума е 18.3 млн. лв., а публичният фонд е харчил не повече от 15.8 млн. лева.
Така формираната обща икономия възлиза на около 11-12 млн. лв. само за първите три месеца на 2017-а.
По-ниски са и разходите за медико-диагностични дейности, където месечно са харчени средно около 5.9 млн. лв. при планирани 6.4 млн. лв. средномесечно.
"Причините за намалените разходи в извънболничната помощ може да са няколко. При общопрактикуващите лекари може да се дължи на намален брой осигурени или по-малко отчетени профилактични и/или диспансерни прегледи. При специалистите от извънболничната помощ и медико-диагностичните дейности намалените разходи може да се дължат или на намалени регулативни стандарти, или на неизползвани направления от общопрактикуващите лекари и лекарите от СИМП", коментират числата от Центъра за защита правата в здравеопазването (ЦЗПЗ).
Единственият сектор в извънболничната помощ, който отбелязва ръст, е денталната помощ. При нея за първото тримесечие НЗОК е изплатила общо 58.8 млн. лв., което е 40% от определената в годишния бюджет сума. Увеличението се дължи на направените плащания за 4 месеца, вместо за 3, заради отложените от месец ноември 2016 година.
От ЦЗПЗ отбелязват още, че през първото тримесечие на годината разходите за здравеопазване традиционно са по-ниски, затова те не бива да служат като основа за формиране на бюджетите в сектора за следващото тримесечие.
Междувременно общински, областни и университетски лечебни заведения алармираха, че наложените им лимити са твърде рестриктивни и по-ниски дори от миналогодишните, въпреки записаните в Закона за бюджета на НЗОК повече пари за болнична помощ. Болниците в Стара Загора дори заплашиха, че няма да подпишат договорите си с публичния фонд, а други общински клиники планират закриване на отделения.
"Не виждам друга цел освен масово ликвидиране на болници", коментира ситуацията в интервю за Redmedia председателят на Националното сдружение на частните болници д-р Николай Болтаджиев.
За да се справи с патовата ситуация, новият Надзорен съвет на здравната каса се ангажира да обсъди корекция на месечните бюджети за болнична помощ, но какво ще покажат разчетите, предстои да разберем.
Слава АНАЧКОВА