Новини - България

През 2017 г. фармацевтичните компании ще предоставят на НЗОК отстъпки на стойност 130 млн. лв.
Прочетена: 87 пъти

На фона на най-ниските цени на производител в Европейския съюз, през 2017 г. фармацевтичните компании ще предоставят на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) компенсация на разходи за лекарства под формата на отстъпки на стойност 130 милиона лв. (при 47 милиона за 2015 г. и 87 милиона за 2016 г.). Това съобщиха от Асоциацията на научноизследователските фармацевтични компании в България (ARPharM) във връзка с информацията за недостиг на средства за лекарства и свиканото спешно заседание на Надзорния съвет на касата днес. Те допълват, че допълнително, фармацевтичните компании ще компенсират чрез отстъпки към търговци на едро и дребно доплащането от пациенти за лекарства на стойност 60 милиона лева, чрез програми за подобряване на достъпа за частично заплащани от НЗОК медикаменти в областта на респираторни заболявания, диабет, ревматология, хепатит C, кардиология, неврология и др.

„Тези компенсации помагат повече пациенти да получат достъп до нужните им лекарства, но няма как да осигурят средствата, които биха елиминирали проблемите свързани с бюджетния дефицит за лекарства. Още в края на 2016 г., в рамките на приемането на Закона за бюджета за лекарства на НЗОК за 2017 г., редица организации, в това число и ARPharM, предупредиха за „дупка“ дори и след заплащането на отстъпки и за бюджет, който не съответства на здравните потребности на населението. Нуждата от адекватно бюджетиране става все по-остра и не може да бъде пренебрегвана или оправдавана с твърдения за недостатъчен контрол“, посочват от ARPharM.

Според асоциацията, плащанията на НЗОК за лекарства нарастват поради обективни причини – застаряващо население, повишена заболеваемост, но и удължена преживяемост в резултат на достиженията на медицината и навлизането на нови технологии. Зад сухите цифри стоят излекувани пациенти и спасени животи, на които институциите би трябвало по-често да обръщат внимание. От началото на 2016 г. нови лекарствени терапии се заплащат от НЗОК само след положителна оценка на здравните технологии и след предоставяне на отстъпка в полза на НЗОК – подход, който не се прилага по отношение на други медицински услуги, медицински изделия и технологии.

 

От асоциацията уточняват, че договарянето на отстъпки между НЗОК и компаниите за 2018 г. вече е в ход и допълват:

 

„През последните месеци ARPharM участва в редица срещи с институциите с цел определяне на правилата, по които ще се провежда това договаряне, но те и до момента не са ясни. Опасността договорите за отстъпки за 2018 г. да не бъдат подписани в необходимия срок става все по-голяма, в резултат на което е възможно НЗОК да не получи компенсация за направени разходи за лекарства през следващата година. Под въпрос е и дали новите терапии в областта на онкология, хематология, белодробна фиброза, кардиология, ендокринология, ревматология и неврология, оценени като нужни за българските пациенти, ще стигнат до тях.

 

Поддържането на програми за компенсиране на доплащането от пациент чрез отстъпки от цената, която вече е сред най-ниските в ЕС, към търговците на едро и дребно, става все по-трудно поради засилващия се износ на тези продукти. Ниските цени водят до недостиг на лекарства, поради което е възможно преосмислянето на предоставянето на отстъпки от страна на компаниите и увеличение на доплащането на пациенти за лекарства, което и към момента е най-високото в ЕС, близо 50%.

 

Ежегодните инвестиции на фармацевтичната индустрия в клинични изпитвания у нас се изчисляват на над 300 милиона лева, което включва както прякото финансиране на изследователска дейност, така и предоставянето на съвременна медицинска апаратура, изследвания, лекарства и съпътстващо лечение.

 

Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM) още веднъж заявява готовността си да продължи диалога с българските власти относно намиране на решения за предизвикателствата, свързани с подобряване на достъпа на българските пациенти до лекарствена терапия с цел достигане на стандартите на лечение, които са на разположение на пациентите в Европейския съюз“.





Коментари

октомври 2024

ПВСЧПСН
 
   

Събития

Няма събития