Задължително изследване за стафилококова инфекция да се въведе за работещите в детските заведения, специализираните институции за деца, както и в предприятията в хранителната индустрия, предлага Министерството на здравеопазването. Идеята е записана с поправки в Наредба №15 за здравните изисквания към този вид персонал, публикувани за обществено обсъждане на сайта на ресорното ведомство.
Промените предвиждат въвеждането на допълнителен елемент в медицинското свидетелство, което се издава преди назначаване на работа, а именно - бактериологично изследване за стафилококово носителство.
"Основен източник на стафилококови инфекции са безсимптомни носители сред персонала, най-често в детски заведения и обекти, произвеждащи и търгуващи с храни. Липсата на предварително лабораторно изследване за стафилококово носителство при постъпване на работа възпрепятства провеждането на ефективен надзор и контрол върху заболяването и предотвратяването на епидемични ситуации, основно в организирани детски колективи или места за хранене", се казва в мотивите към проектонаредбата.
Други текстове пък позволяват предварителните медицински прегледи, които се правят преди постъпване на работа, да се извършват не само от личния лекар, а също така от специалист по вътрешни болести. По този начин се улеснява изпълнението на здравните изисквания от лицата, които са здравнонеосигурени, и тези без избран личен лекар, твърдят от здравното ведомство.
С предлаганите промени се намаляват и периодичните медицински изследвания, които занапред ще се правят само при възникнала епидемична обстановка по преценка на Регионалните здравни инспекции.