Необходими са нормативни промени, чрез които да се даде възможност за своевременно провеждане на търговете за ваксини. Те трябва да се случват поне година и половина – две преди годината на прилагането им. Тази позиция изразиха на пресконференция от Българската педиатрична асоциация (БПА) и специалисти в областта на детското здравеопазване. Според тях е важно да се обсъдят варианти за дългосрочно договаряне на количествата ваксини за период от 3 до 5 г. и планиране на резерв поне за три месеца, който да гарантира посрещане на непредвидени ситуации - проблеми в производството или увеличаване на раждаемостта и съответно на нуждаят от имунизации.
Около тези изводи са се обединили специалисти, участвали в експертна работна среща за ваксинопрофилактиката в края на миналия месец. Тогава специалистите са обединили усилия и са излезли със становище с акцент върху конкретни проблеми и предложения за подобряване на имунопрофилактиката в България. Ключово в становището е предложението за създаване на Национална програма за оптимизиране на ваксинопрофилактиката в страната, която да обхване всички проблеми – снабдяване с препаратите, изпълнение на задължителния и препоръчителния имунизационен календар, създаване на електронен регистър, подобряване на начина на подаване, събиране и анализ на нежеланите реакции, както и на процедурите за внедряване на нови видове ваксини и повишаване на информираността на населението.
Председателят на БПА проф. Владимир Пилософ съобщи, че данните за 2015 г. сочат спад на имунизационния обхват. Едва 49,4% от 6-годишните деца са били ваксинирани през миналата година, обхватът при децата на година и половина е бил 65%, а при децата до 1-годишна възраст е надвишил 95%.
„У нас е много нисък обхватът с ваксини от препоръчителния списък, очевидно проблемът не е само финансов, а и комуникационен“, коментира главният държавен здравен инспектор д-р Ангел Кунчев. Ето защо, според него, необходимостта от адекватни информационни кампании е очевидна и усилията в тази посока не трябва да спират.
Националният консултант по епидемиология проф. Мира Кожухарова съобщи, че в процес на разработка е единен централизиран имунизационен регистър. Очаква се тази система да улесни работата на общопрактикуващите лекари, които ще разполагат по всяко време с точна информация за имунизационния статус на пациентите си, а онлайн достъпът ще бъде предпоставка за свеждане на пропуските практически до нула. Освен това чрез регистъра здравните власти ще разполагат с централизирана информация за ваксините. Средства за изграждането на регистъра са осигурени по Норвежкия финансов механизъм, очаква се системата да заработи на централно ниво през 2017 г.