Първа САГБАЛ „Св. София“ старта на проект „Достъпни здравни услуги за бременни жени и деца до 3 г. от групи в риск“. Той е на обща стойност 462 176, 84 лв. и се реализира по Програма BG 07 “Инициативи за обществено здраве”, съгласно сключен договор за безвъзмездна финансова помощ между Министерство на здравеопазването и “Първа САГБАЛ Света София“ ЕАД. Програмата се осъществява с финансовата подкрепа на Норвежкия финансов механизъм 2009-2014 и Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014 г. Партньор по проекта е неправителствената организация Българска асоциация по семейно планиране и сексуално здраве (БАСП).
Основната цел на проекта е да допринесе за подобряване на достъпа и качеството на здравните услуги, както и подобряване на майчиното и детско (от 0 до 3 години) здраве на представители на уязвими групи и ромското население от Столична община. Проектът цели също да повиши информираността на представителите на целевата група за здравноосигурителните им права и задължения като пациенти и да подпомогне достъпа на целевите групи до системата на обществено здравеопазване и социални услуги.
Медицински специалисти от “Първа САГБАЛ Света София“ ще извършат консултации на 1000 родилки, 300 гинекологични прегледа на здравно неосигурени бременни жени от групи в риск, както и скрининг сред таргетни групи за генетично носителство на таласемия. В лекционната зала на болницата ще бъде проведено здравно обучение „Училище за родители“. В рамките на дните на отворени врати, участниците ще присъстват на лекции на теми като: здравословен начин на живот по време на бременност, предоставяне на здравна информация, съвети и обучение за безопасна бременност и подготовка за раждане.
Консултанти от БАСП ще проведат информационна кампания сред 1600 представители от ромската общност. Те ще получат обучителни материали, чрез които на разбираем език ще могат да разберат как работи здравната система и какви са техните права и задължения като пациенти. Разпространението на здравна информация, включително и по въпроси в областта на майчиното и детско здравеопазване, е една от основните функции на създадените групи за взаимопомощ.