Половин век от основаването си отбелязва Клиниката по лъчева терапия (КЛТ) на УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив, обяви нейният ръководител д-р Мария Влайкова.
В момента Клиниката по лъчева терапия разполага с два мултимодални линейни ускорителя. Първият е въведен в експлоатация през 2005 г., като през онзи период е бил вторият в страната. Другият линеен ускорител на УМБАЛ „Свети Георги" започва работа с пациенти през 2011 г.
Ежедневно през двата линейни ускорителя преминават повече от 100 пациенти. Годишно техният брой е близо 2 хиляди души.
Университетската клиника по лъчетерапия единствена в страната разполага с 50 места и приема пациенти от цялата страна, а не само от Южна България. Записването и планирането на пациентите става в рамките на 1 седмица.
От края на 2015 г. в Клиниката по лъчетерапия на пловдивската университетска болница е инсталирана най-модерната система за роботизирана стереотактична радиохирургия, позната под наименованието Кибер-нож. Уникалната апаратура е част от проекта „Създаване на високотехнологичен център за образна диагностика на онкологични заболявания в УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив“, финансиран с 22 млн. лв. по ОП „Регионално развитие“.
Кибер-ножът е единственият в страната. Той представлява роботизирана система за лъчетерапия, при която се използват над 200 лъча. Лъчите се насочват с прецизност до 1 милиметър. Така се постига най-слабо облъчване на периферната тъкан. Уредът има възможност да работи от над 120 ъгъла, без да се налага пациентът да мести. С Кибер-ножа ще могат да бъдат лекувани тумори и метастази на мозъка, на гръбнака, тумори на меките тъкани, на хипофизата, артериовенозни малформации и други.