Всеки четвъртък до края на годината специалистите по каридология в старозагорската Болница "Тракия" ще преглеждат безплатно пациенти с предсърдно мъждене, съобщават от лечебното заведение.
Това е най-мащабната кампания за откриване, консултиране и проследяване на пациенти с предсърдно мъждене – една от животозастрашаващите сърдечни аритмии. Осъществява се от Националната пациентска организация (НПО) в партньорство с Дружеството на кардиолозите в България и Съюза на българските медицински специалисти.
Безплатните прегледи ще се осъществяват на пациенти с поставена диагноза предсърдно мъждене след предварително записване. За определяне на ден и час желаещите могат да се обаждат на телефон 042/987780 между 13.00 ч. и 15.30 часа.
Предсърдното мъждене (ПМ) е една от най-често срещаните аритмии и засяга близо 6 млн. души в Европа. То се дължи на нарушения в електричната стимулация на предсърдията и възникване на голям брой хаотични възбудни импулси (400-600 за минута) в отделни клетки. Това причинява неправилно изтласкване на кръвта от предсърдията и увеличава риска от появата на емболии, инсулти, сърдечна недостатъчност, деменция и смъртност.
Основните симптоми на ПМ са сърцебиене, прескачания, както и слабост, безсилие до колабиране, болка в гърдите, задух във връзка със сърдечна недостатъчност, объркване. Много често обаче – при една трета от пациентите, болестта протича без симптоми.
Главните рискови фактори са:
- Възраст - след 40 години рискът от развитие на ПМ е 1 към 4
- Повишено кръвно налягане – стойностите над 140/90 мм се считат за високи
- Дефекти на клапния апарат на сърцето
- Диабет и/или проблеми с щитовидната жлеза
- Емоционален и физически стрес - те повишават сърдечната дейност и кръвното налягане
- Диета и начин на живот - злоупотребата с алкохол, кафе и цигари повишава значително риска
- Сърдечносъдово и/или белодробно заболяване
- Женският пол се свързва с повишен риск от предсърдно мъждене
Навременната диагностика и лечение на предсърдното мъждене са ключови за доброто здраве на пациентоите.
Лечебните подходи са четири основни вида:
- Медикаменти - прием на лекарства за контрол на сърдечната честота и ритъм и за предотвратяване на образуването на кръвни съсиреци.
- Поставяне на пейсмейкър – те имат за цел да възстановят нормалния сърдечен ритъм чрез прилагането на електрически импулси.
- Електорифизиологично изследване и радиофреквентна аблация – при тях увредените зони с помощта на лазер или радиочестотна енергия се отстраняват.
- Отворена хирургия - тези интервенции се прилагат, когато останалите методи на лечение не са дали добър ефект.