Още статии
по темата
„Промените, които се предвиждат в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина (ЗЛПХМ) дават възможност личните лекари да имат право да извършват клинични изпитвания и това е нещо много положително, което трябваше да се случи много отдавна. При нас е реалният живот. Няма нищо по-естествено от това да ни е позволена тази дейност“.
Така председателят на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ) д-р Любомир Киров коментира идеята, заложена в законопроекта за изменение и допълнение на закона за лекарствата да бъде разширен кръга от лечебни заведения, в които ще се извършват клинични изпитвания. По думите му клиничните изпитвания са една много строго регламентирана област и единствено много добре подготвени лични лекари, които отговарят на определени високи критерии, ще могат да бъдат ангажирани с нея.
„Никой не трябва да има опасението, че клинични изпитвания ще бъдат оставени в ръцете на случайни хора, без необходимите качества и подготовка“, заяви председателят на НСОПЛРБ.
Той добави, че законовият регламент на клиничните изпитвания е изключително строг и хората, които се доверят на личния си лекар, трябва да са сигурни, че той ще извърши съответната дейност по най-добрия начин, с пълна професионална отговорност и добросъвестност. Когато такъв пациент излезе от кабинета на личния си лекар, той трябва да е убеден, че проучването, в което ще участва носи полза за него и че нищо не го застрашава, каза д-р Киров.
Невена ПОПОВА