Държавата най-после трябва да стане коректен платец по отношение на лицата, които са освободени от плащане за здравни вноски. Това заяви вчера във Варна зам.-председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Галинка Павлова, цитирана от Дарик радио. Тя взе участие в дискусия около кръглата маса по проблемите на здравеопазването, инициирана от Община Варна. Д-р Павлова припомни, че освободени от плащане на осигуровки са 9 категории лица, между които държавни служители в съдебната система и в Държавната комисия по хазарта.
"Първо, държавата не плаща вноските. Второ, тя плаща на 50% върху минималната работна заплата. Нима един съдия получава 460 лв.? Ако държавата бъде коректен платец и плати тези пари, които дължи на здравоосигурителната система, ресурсът ще бъде по-голям", коментира д-р Павлова.
По нейните думи в момента у нас не достигат около 450 общопрактикуващи лекари. Има населени места, където осигуреността с лекари е около 20%, при средната за страната е 41%. Ако нещата не се променят и не се спре изтичането на кадри, отиваме към катастрофа, посочи д-р Павлова.
Ситуацията в здравеопазването много зависи от това кой ще бъде новият министър, изрази виждането си зам.-председателката на БЛС. Според нея, ако това е човек извън системата, БЛС трябва отново да започнат разговори. Отначало трябва да стратират и преговорите със Здравната каса.
„Има голям капан, заложен в проектозакона за бюджета на Здравната каса, в който се казва – в случай, че не се постигне рамков договор, тоест съсловните организации не гласуват и откажат да подпишат, тогава остава да действа не този, който е към момента, а ще бъде изработен и наложен такъв от надзорния съвет на касата. И тогава ние питаме – какъв е този преговорен процес, той се обезсмисля. Каквото и да говориш, някой прави каквото си иска. Това е нашето недоволство и ще се опитаме този текст да не мине в пленарна зала”, посочи д-р Галинка Павлова.
Невена ПОПОВА