Три вида инсулин вече два месеца липсват в аптеките, съобщава bTV. Здравното министерство проверява случая, но подозира, че животоподдържащото лекарство е изнесено за по-голяма печалба.
„Представете си виртуална борса, в която се казва имаме нужда примерно в Германия от някое лекарство, прави се допитване кой колко може да достави и в какви срокове и затова нещото, ако го е имало на 15 октомври, то на 19 вече го няма. По простата причина, че имаме търсене на друг пазар, където цените са доста по-изгодни за хората, които се занимават с подобен тип паралелна дистрибуция”, обясни казуса д-р Бойко Пенков - зам.-министър на здравеопазването.
Проблемът не е за първи път и затова, за да живеят, пациентите сменят инсулина. Това обаче трябва да стане под ръководството на лекуващия ендокринолог.
„Инсулинът е животоспасяващ. Имаме по-леки форми и по тежки форми на засягане, при които ще бъде фатално дори 24 часа липса на инсулин“, описва проф. д-р Ексапет Караханян.
От министерството смятат, че с промените в закона за лекарствата порочната практика с износа на медикаменти за български пациенти ще спре. Те предвиждат лекарства като инсулина например, да се изнасят само след разрешение на Изпълнителната агенция по лекарствата.