Новини - България

Започва Европейската имунизационна седмица
Прочетена: 269 пъти

"Ваксините действат!".

Под това мото 53 държави в Европа ще отбележат за 11-ти път тази година Европейската имунизационна седмица, която ще продължи от 24 до 28 април.

 

Традиционно инициативата се организира в последната седмица на месеца, като израз на последователната европейска политика за превенция чрез ваксинация. Координатори са Европейското регионално бюро на Световната здравна организация (WHO Europe) и Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC), а идеята е да се постигнат имунизационните цели, заложени в Европейския план за действие по ваксините 2015-2020.

"Европейската имунизационна седмица поставя фокуса върху повишаване на имунизационния обхват сред хората, с цел създаване на колективен имунитет срещу социално-значимите заразни заболявания. На фона на съществения прогрес в контрола на ваксино-предотвратимите заболявания през последните пет години ясно се забелязва задържане и дори намаляване на обхвата за първи път от няколко десетилетия. Трябва непрекъснато да поддържаме яснота в общественото съзнание за важността на имунизациите за нашето здраве", коментира д-р Сузана Джейкъб, директор на Европейското регионално бюро на СЗО.

Всяка година в света се регистрират повече от 10 милиона смъртни случая при деца под 5-годишна възраст. Голяма част от тях са в следствие на заболявания, за които съществуват действащи ваксини. Имунизациите срещу дифтерия, морбили, тетанус и коклюш спасяват човешки животи и до голяма степен здравето на децата зависи от ангажираността на родителите. Важно е да се знае, че липсата на тежки заразни заболявания се дължи именно на засилено прилаганата имунопрофилактика. Следването на Националния имунизационен календар е от основно значение за поддържане на добро имунизационно покритие при ваксино-предотвратимите заболявания.

 

Съвременният имунизационeн календар в България включва задължителни имунизации в детската възраст срещу 11 заразни болести (туберкулоза, хепатит Б, дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хемофилус инфлуенце тип Б инфекции и пневмококови инфекции, морбили, рубеола и паротит). За добър контрол на едно заразно заболяване посредством имунизация имунизационният обхват трябва да се поддържа висок (95%). Спадането на показателя под определени критични стойности е  предпоставка за епидемично разпространение на съответната инфекциозна болест.

 

У нас съществуват и две национални програми за препоръчителни имунизации - Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка (2017-2020) и Националната програма за контрол и лечение на ротавирусните гастроентерити в България (2017-2021). Те осигуряват безплатна имунизация за съответните целеви групи - срещу рак на маточната шийка за момичетата на 12 и 13-годишна възраст и срещу ротавирусни инфекции за всички деца от 6-седмична до горна възраст, според кратката характеристика на ваксината. Ротавирусната ваксина е единствената у нас, приемана през устата.





Коментари

септември 2024

ПВСЧПСН
      
      

Събития