Още статии
по темата
Паралелният износ на лекарства у нас е над 50% от вноса и ако ние успеем да го сведем до 10-15%, ще бъде сериозен успех за нас. Това заяви на пресконференция днес заместник-министърът на здравеопазването маг. фарм. Лидия Нейчева. Тя посочи, че в съответствие с принципа на свободната търговия в Европейския съюз практиката на паралелен износ съществува, но като здравословни се приемат нивата от 5 до 8%.
„България обаче е твърде далече от тях и съвсем естветсвено това наложи да бъде създадена законова рамка, която да регулира процеса“, каза Нейчева.
При разработването на законопроекта са взети предвид становища на асоциациите на производителите на оигинални и генеричи медикаменти, на Българския фармацевтичен съюз и на асоциацията на търговците, осъществяващи паралелен износ. Взети са предвид и мотивите на Конституционния съд, оповестени с решение №1 от 29 януари 2015 г. по Конституционно дело № 5 от 2014 г., касаещо паралелния износ.
„Всичко това ни кара да мислим, че нашият законопроект ще мине лесно през обсъжданията в парламента и в крайна сметка ще имаме закон, който е от полза за българските граждани, защото слага точка на вносителски практики, които са в ущърб на българския пациент“, заяви още зам.-министър Нейчева.
Тя посочи, че ще бъде създаден експертен съвет, който ще определи принципите и критериите за наблюдавани лекарства и ще се произнася по въпроса кои конкретно лекарствени продукти ще бъдат включени в списъка на наблюдаваните медикаменти.
„С всички тези мерки целим ограничаване на легалния реекспорт. Що се отнася до нелегалния той е пренебрежимо малък и ще бъде обект на проверки и санкции и от страна на други компетентни органи и институции“, каза Нейчева.
Невена ПОПОВА