Събития -

септември 2019

ПВСЧПСН
      
      
25 септември
Сряда
Второ издание на BIOTECH ATELIER
София Тех Парк
гр. София
00:00 - 00:00 ч.

На 25.09.2019 г., сряда, в Иновационен форум „Джон Атанасов” на „София Тех Парк“ ще се проведе второто издание на BIOTECH ATELIER. Събитието се организира от консултанска фирма „Прескрипция” и Българската асоциация за персонализирана медицина  (БАПЕМЕД).

 

Фокусът на тазгодишното BIOTECH ATELIER е върху три теми: лекарствени продукти за модерни терапии, изкуствен интелект и машинно обучение в медицината, проект MEGA (Million European Genome Alliance). Допълнителните теми ще са свързани с персонализирана медицина, биомаркери и съпътстваща диагностика, данни от медицинската практика (или т. нар „Real-World Data“), биобанкиране, ангажираност на пациента и поставянето му в центъра на здравната грижа, пациентско застъпничество, възможности за финансиране и много други.

 

Лектори са 48 световноизвестни експерти – от Европа, Америка и Азия, като всеки от тях е забележителен специалист в приложението на биотехнологиите. „До момента в Европа има одобрени 18 иновативни терапии, а над 300 са клиничните проучвания в различни фази. Това е бъдещето на медицината и ние искаме България да потърси мястото си в това бъдеще“  съобщи един от организаторите – д-р Борислав Борисов.

 

„Боги Елиесен от Дания ще представи геномния проект MEGA (Million European Genome Alliance), от който зависят много бъдещи разработки в биотехнологичната сфера и в частност идентифициране на генетични изменения с клинично значение и лекарствен дизайн, базиран на биотехнологии. Смисълът на този проект е да събере конкретна генетична информация от популацията в Европа, която да позволи откриване на нови биомаркери и разработването на прицелни терапии. При много заболявания в онкологията и в редките болести откриването на подходяща генна мутация, която да се атакува, предопределя успеха на лечението”, обясни д-р Борисов.

 

В панела за генната и клетъчната терапия ще говори проф. д-р Туми от университета в Париж. Той е световен експерт, който работи активно в САЩ и Япония, и ще представи примери от дългогодишния си и богат опит в иновативните терапии. Лекарствените продукти за модерни терапии (ATMPs) са новата надежда и предизвикателство за диагностика, терапия, безопасност на пациента и регистрация. Участниците в панела ще изложат предимствата и предизвикателствата в процеса на приложение на тези иновативни продукти в практиката.

 

„Важна тема, по която ще дебатираме, е изкуственият интелект и дигитализацията на съвременното здравеопазване. Ще се представят апликации за телефони и за други устройства, каквито практически всеки има, с които се проследява здравното състояние на пациента, дозира се терапията и се следи изпълнението й. Тези дигитални инструменти вече се прилагат масово в клиничните изпитвания”, добави д-р Борисов.

 

На Ателието ще има внушително присъствие на академични партньори и експерти в предприемачеството, защото една от целите на форума е да осъществи връзка между индустрията и академичните среди. Ще участват също стартъп компании с големи иновативни идеи. Мисията ни е да се създадат и изградят стабилни контакти, както помежду им, така и с лекторите. Те ще може да участват в дебат за възможностите за финансиране. 

 

Очакват се представители на чуждестранни и български пациентски организации, както и много студенти.

 

Ателието за биотехнологии е адресирано към максимално широка аудитория, тъй като приложението на биотехнологиите засяга цялото общество и е основа за развитие и прогрес.