Още статии
по темата
Предлаганите промени в лекарственото законодателство, с които се цели ограничаване на реекспорта на лекарства, са важна стъпка в правилната посока, която обаче трябва да бъде последвана от още една, която е не по-малко съществена. Това е осигуряването на адекватна и работеща система за контрол на този процес. Така Веска Събева, председател на Асоциацията на родители на деца с епилепсия, коментира пред Redmedia намерението на здравното министерство да въведе строг ред в паралелния износ на лекарства чрез промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина (ЗЛПХМ).
“Категорична съм, че зад предложенията за тези промени стоят и последователните усилия на нашата организация, на пациентската общност у нас”, добави Събева.
По думите й е наложително да се въведат такива правила, ако държавата иска пациентите да са спокойни, а не да обикалят от аптека в аптека в търсене на някоя останала опаковка или в своята безпомощност да търсят „връзки“, за да си набавят лекарства, с които да продължат лечението си в дома.
Важно е също така фармацевтичните компании да планират добре количествата внос, за да бъдат осигурени българските болни напълно и по всяко време. Тези числа трябва да са ясни и да няма промени в тях, защото всяка промяна би била в ущърб на пациента, каза още Веска Събева.
„Ако има обаче нещо, за което също трябва да се търси промяна, това е валидността на нашите рецепти зад граница. Сега българските рецепти не се приемат в другите страни на Европейския съюз, с много малки изключения – Франция и още няколко държави. Това изключително много ни затруднява като пациенти, защото не можем да си купуваме лекарства по рецепта, независимо от това, че сме страна от Европейския съюз. Особено проблематично е закупуването на психотропни лекарства. По тази причина искам да изразя нашето мнение, че е необходимо да се въведат единни рецептурни бланки за целия ЕС, така че пациентите да бъдат максимално облекчени“, каза още Веска Събева.
Невена ПОПОВА