Още статии
по темата
Близо 21 млн.лв. годишно са загубите поради разхищение на онкологични медикаменти. Това съобщи днес по време на заседанието на парламентарната здравна комисия подуправителят на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) д-р Димитър Петров. Изказването му бе във връзка с решението на касата да задължи всички лечебни заведения за болнична помощ, които работят по договор с нея и осъществяват дейност по онкологични клинични пътеки, да се снабдят с автоматизирана или полуавтоматизирана система за подготовка на инфузионни разтвори на лекарствени продукти за лечение на злокачествени заболявания до 1 януари 2018 г. По думите на подуправителя по-разумно у нас е да бъдат въведени полуавтоматизирани системи, поради по-приемливата им цена. Тя е между 100 хил. и 200 хил. лв. и средномесечната сума за хардуер и поддръжка на системите е между 10 и 15 хил. лв.
„Въвеждането на автоматизирани системи за подготовка на инфузионни разтвори, които позволяват прецизно дозиране, безспорно ще бъде стъпка напред в правилната посока“, коментира онкохематологът и депутат от „БСП – Лява България“ проф. Георги Михайлов.
На база на опита си в Специализираната болница за активно лечение на деца с онкохематологични заболявания (СБАЛОХЗ), където доскоро бе директор, проф. Михайлов обясни, че въвеждането на автоматизираните и полуавтоматизирани системи имат големи предимства, но нормалното им функциониране е силно затруднено от факта, че те са пригодени за болнични опаковки.
„България продължава да бъде единствената страна в Европа, която не е въвела практиката да се работи с болнични опаковки и това е един много сериозен пропуск с очевидно лоши икономически последици“, коментира онкохематологът.
В отговор д-р Димитър Петров обясни, че касата ще предложи промени в лекарственото законодателство, които ще улеснят въвеждането на този вид опаковки.
Препоръката на депутати от всички парламентарни групи бе да се потърси причината за драстичните разлики в цената на лечението на един онкоболен, които в някои случаи се изчисляват не в проценти, а в пъти. Така например при средната за страната стойност от 8300 лв., в някои онкологични центрове разходът за един пациент е 2500 лв., а в други 19 700 лв. Изразено бе мнение, че създаването на аналитично звено във финансиращата институция би могло да допринесе много за изясняване на цялостната ситуация и предпоставките за тези различия.
Невена ПОПОВА