Ракът е едно сложно заболяване, тъй като не е причинено от външни биологични агенти, причинители, а възниква като следствие на мутация на собствените клетки на човека. Тази мутация ги кара да се делят без контрол и да метастазират, което води до гибелта на организма. Ракът всъщност представлява над 300 заболявания - различни комбинации от мутации, които причиняват различни видове рак в различни тъкани и органи.
Това посочи в научен доклад пред повече от 150 биолози, молекулярни биолози и генетици проф. Николай Желев, български учен биолог, който работи от години в Университета Абърти в Дънди, Шотландия. Той бе един от основните лектори в откриващия се днес в столицата Световен конгрес по биооткрития. Гост лектор в проявата бе и световноизвестният учен проф. Дейвид Лейн, откривател на р53 протеина. За това свое откритие проф. Лейн е удостоен с приза „Паул Ерлих“, който е наречен малката „Нобелова награда“.
„Дивият тип“ р53 се открива у близо 40% от раковите тумори в човешкия организъм, но биотехнологиите днес се развиват толкова бързо, че е много вероятно още в съвсем недалечно бъдеще да бъдат открити биотехнологични подходи, с които тези видове рак да се лекуват успешно“, каза проф. Лейн.
От днес в продължение на 3 дни учени от цял свят ще дискутират новите биотехнологични открития, от които се очакват нови решения за клиничната медицина.
В края на конгреса ще бъде проведена и кръгла маса, на която ще бъдат обсъдени възможностите за съвместна работа на учените и бизнеса.
Невена ПОПОВА