Новини - България

Три пъти повече излекувани от новозаразени с COVID-19 през последната седмица
Прочетена: 407 пъти

„Отчитаме изключително добра тенденция по отношение на броя на излекуваните и броя на потвърдените случаи с COVID-19 за последните 7 дни. 14 853-ма са излекуваните български граждани, а 4 023 са потвърдените случаи, което е повече от три пъти.“

 

Това съобщи министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов по време на редовния брифинг на Националния оперативен щаб, съобщават от здравно министерство. По думите му това рефлектира и върху използваемостта на болничните легла на национална база. Данните показват, че заетостта на леглата за неусложнени пациенти е 32%, а на интензивните легла – 44%.

 

„Със сигурност само заедно можем да излезем от тази битка. Колкото по-близо стоим един до друг и си помагаме, толкова по-скоро пандемията ще остане един лош спомен. Всичко това, което се случва в страната, се дължи на въведените мерки. 15 области имат заболяемост от 150 души на 100 хиляди население и 13 - между 150 и 300 на 100 хиляди души“, посочи проф. Алгелов.

 

Тенденцията беше потвърдена и от главния държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев:

 

„Доживяхме времето, след като няколко седмици през ноември оглавявахме класациите по заболяемост, сега да сме на 27-мо място сред страните от ЕС и на 6-то на Балканския полуостров по 14-дневна заболяемост, която за отчетения период е 154 на 100 хиляди. По отношение на смъртността, която е 13,7 на 100 хиляди, към момента заемаме 9-то място в ЕС.“

 

Доц. Кунчев очерта и картината в страната. Към момента най-ниска е заболяемостта в Разград - 75 на 100 000, а най-висока - във Враца - 240 на 100 000. С най-ниски показатели са и Търговище, Кърджали, Смолян, Благоевград и Пазарджик. А на другия полюс са Варна, Плевен, Перник, Русе и Кюстендил.

 

210 416 е общият брой на заразените към момента. 3681 български граждани са настанени в лечебни заведения, 143 642-ма са излекуваните, а броят на починалите е 8349. Диагностицираните с COVID-19 медици до момента са 9 045, като на домашно лечение са 2 716 души, хоспитализирани са 117, а излекуваните са 6 115.

 

От следващата седмица, със заповед на здравния министър, ще бъдат разрешени практическите дейности, които не могат да се проведат в електронна среда, за учениците от 5-ти до 12-ти клас и за студентите. Също така ще бъдат възстановени плановият прием и плановите операции. За постъпване в лечебно заведение ще се изисква задължителен отрицателен антигенен тест. Той ще се прави в съответната болница и ще е безплатен за всеки български гражданин, уточни проф. Ангелов и добави:

 

„Два са стълбовете в нашата държава, на които ние държим изключително много. Това са българското образование и българското здравеопазване, защото само образованата и здрава нация има бъдеще.“

 

В отговор на журналистически въпрос министър Ангелов посочи, че проверката в Сандански с ваксинираните общински служители е приключила.

 

От доклада ясно се вижда, че на 8.01.2021 г. са извършени имунизации на седем служители от социален патронаж, един учител и един пенсионер. На 9 януари са имунизирани 24 души, които не са включени във фаза 1 от Националния план за ваксиниране срещу COVID-19 в Република България, от които 4 общински съветници, служители на общинска администрация в гр. Сандански, както и лице от семейството на управителя на лечебното заведение. Процесът по имунизиране на 8 и 9 януари е започнал в 9:00 ч. и е приключил около 14:30 ч. От протокола на БулБио, предаден на РЗИ-Благоевград, се вижда, че 5-дневният календарен срок за прилагането на ваксините е до 10:35 на 11-ти януари 2021 г. Имунизацията на 8 и 9 януари е извършена в рамките на срок, по-малък от допустимия, което означава, че ваксините са имали достатъчно време да бъдат преразпределени и върнати в РЗИ-Благоевград. При проверката в РЗИ-Благоевград не са отчетени сериозни нарушения, които да бъдат основание за налагане на най-тежкото дисциплинарно наказание на директора на РЗИ-Благоевград.

 

По думите на проф. Ангелов изпълнителният директор на болницата в Сандански не е спазил изискванията на имунизационния план на Република България и не е осъществил достатъчно добра организация и координация. Здравният министър обясни, че лечебното заведение е общинско и той не може да извършва кадрови промени в него.

 

„Ако това лечебно заведение беше под ръководството на Министерството на здравеопазването, още днес щях да освободя изпълнителния директор“, отбеляза проф. Ангелов.





Коментари

март 2024

ПВСЧПСН
    

Събития

Няма събития