Новини - България

Срещу агресията над медици: Паник бутони в линейките и бързи производства за нападателите
Прочетена: 92 пъти

Работна среща по повод случаите на насилие и посегателства над медицински специалисти се проведе днес при главния прокурор Сотир Цацаров. Участие в нея взеха министрите на здравеопазването и на вътрешните работи проф. Николай Петров и Валентин Радев, както и директори на големи лечебни заведения в София. По време на разговорите са набелязани конкретни мерки, които ще вземе всяка от институциите.

 

Министерството на здравеопазването се ангажира с тотално оборудване на всички мобилни екипи с паник бутони, GPS системи, с възможност за гласова връзка с охранителна фирма или полицията. Всички спешни приемни отделения в болниците също ще бъдат оборудвани с паник бутони.

 

Главният прокурор Сотир Цацаов обеща незабавно актуализиране на споразумението между Министерството на здравеопазването и Прокуратурата и създаване на директна връзка между прокурор, полиция и лечебни заведения. Главният прокурор обеща да бъдат дадени указания до 10 дни всички районни прокуратури да определят нарочен прокурор, който да осъществява връзката с управителите на болничните заведения, в които има спешни приемни отделения. Ще бъдат дадени указания и за бързи производства и за мерки, които са в пълно съответствие със закона и които съответстват на тежестта на посегателствата срещу работещите в лечебните заведения.

„Постарахме се да погледнем нещата по веригата – от болничните заведения до наказателните производства. Очевидно е, че има пропуски, които касаят наказателната отговорност на такива посегателства, но не мога да приема тезата, че наказателната политика е единственото средство за превенция срещу такива посегателства. Управителите на болниците имат своите отговорности“

Министерството на вътрешните работи пък ще направи обследване и ще даде предписания до всички лечебни заведения със спешни приемни отделения какво още могат да направят, за да не страдат медицинските работници. Предвид натовареността на служителите на МВР, изработването на тези предписания се очаква да станат до края на годината. След изготвянето им, управителите ще имат отговорност да ги изпълнят. Предписанията обаче трябва да са максимално съобразени с бюджетите на болниците, за да се реализират.

 

Вътрешният министър Валентин Радев отчете, че има пропуски в защитата на медицинските специалисти и подчерта, че за справянето с този проблем е нужна активност от страна на обществото.

„Гражданството къде е? Гражданите, които стават свидетели на агресия, трябва да дават сигнали. Гражданството трябва да е активно“, заяви Радев.

След срещара стана ясно, че през 2014 г. са образувани 5 досъдебни производства за посегателство срещу медицински специалисти при изпълнение на служебните им задължения. Осъдени са 4 души - 1 ефективно, 1 условно, 1 на пробация и 1 с глоба. През 2015 г. са образувани 4 досъдебни производства, един е осъден да плати глоба. През 2016 г. са образувани 2 досъдебни производства. Осъдени са 4 души, от които двама условно, а на други двама е наложена глоба. А тази година само регистрираните форми на насилие над медицински екипи са 52 случая.





Коментари

декември 2024

ПВСЧПСН
      
     

Събития

Няма събития