Още статии
по темата
Фармацевтичните компании Sanofi и GSK създадоха съвместна работна група за сътрудничество и мобилизиране на ресурси от двете компании, за да се търси всяка възможност за ускоряване на общата им разработка на ваксина срещу новия коронавирус COVID-19. Съпредседатели на групата са Дейвид Лоу, главен ръководител на ваксините в Санофи и Роджър Конър, президент "Ваксини" в GSK.
Създаването на работната група е в резултат на подписаното от двете компании писмо за намерение да влязат в сътрудничество за разработване на адювантна ваксина срещу COVID-19, използвайки иновативни технологии от двете компании, за да помогнат за справяне с продължаващата пандемия.
Sanofi ще предостави своята разработка за антиген, създаден на основата на рекомбинантна ДНК технология, използвана при създаването на противогрипни ваксини в САЩ.
GSK ще допринесе за разработването на ваксината срещу COVID-19 с предоставянето на доказаната при пандемии адювантна технология. Тази иновация на GSK позволява намаляването на количеството протеин в една доза ваксина, което ще доведе до възможността за производството на по-голямо количество ваксини.
Пол Хъдсън, главен изпълнителен директор на Sanofi, каза:
„След като светът се сблъсква с тази безпрецедентна световна криза в здравеопазването, е ясно, че никоя компания не може да я реши сама. Ето защо Sanofi продължава да допълва своя опит и ресурси с нашите колеги и партньори като GSK, с цел да създаде и достави достатъчно количество ваксини, които ще помогнат за спиране на този вирус."
Ема Уолмсли, главен изпълнителен директор на GSK, каза:
„Това сътрудничество обединява две от най-големите компании, производителки на ваксини в света. Комбинирайки нашата наука и технологии, ние вярваме, че можем да помогнем за ускоряване на глобалните усилия за разработване на ваксина за защита на възможно най-много хора от COVID-19.“
Комбинацията от протеин-базиран антиген заедно с адювант е добре установена практика и се използва в редица налични днес ваксини. Адювантът се добавя към някои ваксини за подобряване на имунния отговор и е доказано, че създава по-силен и дълготраен имунитет срещу инфекции, отколкото ваксината самостоятелно. Тази технология също така може да подобри вероятността от създаването на ефективна ваксина, която може да бъде произведена в по-голям мащаб.
Планът на двете компании е да стартират Фаза 1 на клиничните си проучвания на създадената ваксина във втората половина на 2020 година, и ако те са успешни, да има одобрена ваксина във втората половина на 2021 година. Както по-рано Sanofi обяви, разработването на рекомбинантния кандидат за ваксина COVID-19 се подкрепя чрез финансиране и сътрудничество с Американският биомедицински орган за разширени изследвания и развитие (BARDA) в САЩ. Компаниите планират да обсъдят подкрепата за финансиране с други правителства и глобални институции, за които глобалният достъп до ваксината е приоритет.
Директорът на BARDA Рик А. Брайт, доктор на науките, заяви:
„Стратегическите съюзи между лидерите на ваксинската индустрия са от съществено значение за възможно най-бързо предоставяне на ваксина срещу коронавирус. Разработването на адювантна рекомбинантно-базирана кандидат-ваксина за COVID-19 притежава потенциала да осигури ваксина за по-голям брой хора за прекратяване на тази пандемия и да помогне на света да стане по-добре подготвен или дори да предотврати бъдещи огнища на коронавирус.“
Като се има предвид изключителното хуманитарно и финансово предизвикателство на пандемията, и двете компании смятат за приоритет глобалния достъп до ваксини срещу COVID-19 и се ангажират да направят всяка ваксина, разработена в рамките на това партньорство достъпна за обществеността чрез механизми, които предлагат справедлив достъп на хората във всички страни.
Това ново сътрудничество е важен момент в непрекъснатия принос на Sanofi и GSK за подпомагане на борбата с COVID-19. Компаниите са сключили Споразумение за прехвърляне на материали, което да им позволи да започнат съвместна работа незабавно. Очаква се окончателните условия на сътрудничеството да бъдат финализирани през следващите няколко седмици.