Клиниката по акушерство и гинекология на УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив организира от днес, 25 март, до 10 май кампания за безплатни прегледи (скрининг) на жени, страдащи от миома на матката. В рамките на кампанията те ще бъдат консултирани и информирани за съвременните методи за лечение, възможностите за контрол на заболяването и подобряване на качеството на живот.
Прегледите ще се извършват всяка сряда и петък от 12:00 до 13:00 ч. в Клиниката по акушерство и гинекология, която се намира на 3-ия етаж в Хирургичния блок на УМБАЛ „Свети Георги“, след предварително записан час на тел. 032/602 827.
Кампанията се провежда със съдействието на фармацевтична компания „Гедеон Рихтер – България“ и е насочена към жени с диагностицирана миома и/или симптоми на заболяването.
От болницата уточняват, че миомите на матката са най-честите доброкачествени тумори, засягащи 20-40% от жените в репродуктивна възраст. Характерни симптоми са обилни маточни кръвотечения, анемия, болка, често уриниране или инконтиненция или безплодие. Миомите на матката най-често се лекуват оперативно, като симптоматичните миоми са водеща причина за оперативно отстраняване на матката (хистеректомия).
В Европа годишно се извършват близо 300 000 хирургични интервенции по повод миома на матката, от които 230 000 са хистеректомии. Те не винаги са подходящо решение за всички пациентки, поради причини като медицински противопоказания, лични съображения на пациентката, незавършени репродуктивни планове, очаквано отзвучаване на симптомите с настъпване на менопаузата, коментират от болницата.
По статистически данни, едва 30% от жените с миоми имат симптоматика и се нуждаят от лечение, насочено към контрол на обилните кръвотечениея, овладяване на болката или инконтиненцията, постигане на бременност. Според резултати от проучвания, симптоматичните миоми (придружени с кръвозагуба или болка) могат да доведат до значителна загуба на работоспособността и до 24 % от жените могат да влошат кариерното си развитие в резултат на това.
Изборът на лечение зависи от възрастта на жената, от репродуктивните намерения и репродуктивния потенциал, както и от желанието на жената да запази матката си. Настоящите методи на лечение са предимно хирургични – отворени коремни операции, лапароскопски или робортизирани операции.