Новини - България

Около 240 000 жени годишно в света чуват диагнозата рак на яйчника, до 80% от случаите са в късен стадий
Прочетена: 129 пъти

Всяка година около 240 000 жени в света и около 800 в България чуват диагнозата рак на яйчника, като Европа е регионът с най-много нови случаи. Овариалният карцином е седмият най-разпространен рак сред жените в света, а в България е на пето място по-честота. Това обяви д-р Ася Консулова, медицински онколог от Комплексен онкологичен център – Бургас на онлайн семинар за журналисти на тема „Овариалният карцином - силата да бъдем информирани“. Събитието се проведе днес по повод Световния ден за борба с рака на яйчника - 8 май. Организатори са Фондация „Една от 8“ и АстраЗенека – България.

 

Ракът на яйчниците има неспецифични симптоми, поради което до 80% от новодиагностицираните случаи на заболяването са в напреднал стадий. Най-честите симптоми са тазова или коремна болка, подуване на корема, бързо чувство на ситост или загуба на апетит, често уриниране. Тези симптоми могат да са причина и за други здравословни проблеми, тъй като често се срещат и при жени, които нямат овариален карцином, обясни д-р Консулова. Ето защо е важно при проявата им да се търси навременна медицинска помощ. Ранното диагностициране на заболяването и своевременното лечение водят до по-добра преживяемост. Данните сочат, че 5-годишната преживяемост намалява с увеличаването на стадия на болестта. 90% от диагностицираните в първи стадий жени с рак на яйчника достигат до 5-годишна преживяемост. Във втори стадий този процент намалява на 70%, в трети стадий – на 39% и в четвърти стадий – на 17%. Според д-р Консулова, за да се увеличи броят на ранно диагностицираните случаи е необходимо да се провежда селективен скрининг при високорисковите групи, както и да се провеждат изследвания за установяване на генетични мутации. Тя обясни, че рисковите фактори са свързани с начина на живот (затлъстяване и тютюнопушене), хормонални проблеми (ранна/късна менопауза, липса на раждания или бременност, ендометриоза или овариални кисти, дългогодишна употреба на хормон-заместителна терапия, стимулация на овулацията) и генетични (рак на гърдата, мутация на BRCA гените, наследствена обремененост).

 

„Имаме крайна цел, но е важен и пътят, който извървяваме до нея. Защото този път е дълъг и нито един пациент не върви сам по него. В условията на епидемията в момента, продължаваме да се борим с епидемията с карциномите, в която живеем от много години и не се отказваме. И за мен 8 май е ден, в който отбелязваме единият от тези 365 дни, в които желанието да продължаваме да се преборим с овариалния карцином е още по-голямо“, коментира д-р Ася Консулова.   

 

Нана Гладуиш, основател на Фондация „Една от 8“, сподели:

 

„Това е едно от много сериозните заболявания при жените и всъщност е заболяването с най-висока смъртност при гинекологичните онкологични заболявания. Фондация „Една от 8“ е за жени с рак на гърдата, но за нас като цяло здравето на жените е от огромно значение и вече усилено работим и за всички социално значими заболявания, които ги засягат.“

 

Световният ден за борба с рака на яйчниците се провежда от 8 май 2013 г. насам с редица инициативи по света, като целта му е да повиши обществената чувствителност към заболяването. В България денят се отбелязва за четвърта поредна година, като тази година инициативата се провежда под мотото „Силата да бъдем информирани“. Организаторите призовават всички, които желаят да изразят съпричастността си към глобалната борба с рака на яйчниците, да го направят през Facebook - като споделят своя снимка с грим или облекло в цветовете в синьо-зелената гама от кръгчето-символ на световната борба със заболяването и добавят следните хаштагове: #ЖивотътТеОбича; #PowerfulVoices #PowerfulVoice, #WOCD2020, #ednaot8. Своята подкрепа вече изразиха Нова телевизия и бТВ и познатите от двете медии лица – актрисата Неда Спасова, водещата на прогнозата за времето Гергана Малкоданска и трите водещи на предаването „Тази събота и неделя“ – Жени Марчева, Диана Любенова и Александра Кръстева.





Коментари

септември 2024

ПВСЧПСН
      
      

Събития