Новини - България

Николай Костов: Верификацията на лекарства преследва корпоративни цели, а не решава проблем
Прочетена: 182 пъти

Информацията, че у нас годишно се продават 1,5 млн. опаковки фалшиви лекарства не е вярна. Това е една заблуда, която се разпространява нарочно, за да се оправдае въвеждането на системата за верификация на медикаментите. Корпоративният интерес е водещ в случая.“

Това заяви вчера по време на заседанието на парламентарната здравна комисия Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки (АСА). По неговите думи коментарът е излишен, след като е официално оповестено, че при проверките на контролните органи откритите опаковки са 0 (нула). Според Николай Костов, дори само фактът, че зад Българската организация за верификация на лекарствата (БОВЛ) стоят производителите на иновативни лекарства е достатъчен, за да се направи извод, че на практика новата система е насочена към защита на техния интерес, а не към решаването на социален проблем. Големите фармацевтични компании имат интерес от въвеждането на верификацията, защото по този начин ще могат да следят паралелния износ, категоричен бе председателят на АСА.  

 

Не бива да имаме заблуда по отношение на цената, която ще бъде платена за въвеждането на верификацията, каза още Костов. Той подчерта, че е очевидно несъответствието между огромната сума за въвеждането на верификацията и минималната полза от нея. Тази цена ще бъде платена от аптеките, подчерта председателят на асоциацията. Той припомни, че цената на новите 2D четци за разчитането на data-matrix кодовете надхвърля 2000 лв., а в нашите аптеки има приблизително 12 000 – 13 000 касови места, които трябва да бъдат оборудвани по този начин. Практически това означава, че освен разходите за четци, аптеките ще трябва да предвидят и повече средства за назначаване на допълнителен персонал, защото нововъведението ще изисква повече технически умения и повече труд. Николай Костов представи изчисления, според които аптеките ще трябва да проверяват по този начин приблизително 180 млн. опаковки на входа при получаването на лекарствата и още веднъж – същите 180 млн. опаковки на изхода при продажбата им. Тези 360 млн. проверки ще трябва да се правят от хора и по тази причина аптеките ще бъдат принудени да назначават повече персонал, което автоматически означава и повече разходи, обясни той.

 

По време на заседанието бе повдигнат въпроса и за компютъризацията на аптеките, като много от участващите в дискусията изразиха притеснение от факта, че на много места се работи дори без компютри. Председателят на Българския фармацевтичен съюз (БФС) проф. Илко Гетов подкрепи идеята за въвеждането на верификацията и изрази увереност, че с общи усилия ще бъде намерено най-доброто решение и България ще спази крайния срок за включване в системата – 9 февруари  2019 г.    

 

Невена ПОПОВА





Коментари

октомври 2024

ПВСЧПСН
 
   

Събития

Няма събития