Норвежки изследователи предполагат, че отговорът на въпроса какво причинява болестта на Паркинсон може да се крие в митохондриите (малки енергийни станции в клетките) на допамин-произвеждащите клетки.
Ръководителят на изследването д-р Харалампоз Тзулис - невролог в Университета на Берген и университетската болница Хаукеланд, и колегите му открили, че допамин клетките при хора със заболявания на мозъка са по-малко способни да защитават от увреждания, вследствие на стареене, свързани с тяхната митохондриална ДНК, отколкото клетки в здрави мозъци. Според учените откритието им ще доведе до нови методи за лечение на болестта на Паркинсон.
Изследването е публикувано в списание „Nature Communications”, пише Medicalnewstoday.com.
За проучването си д-р Тзулис и колегите му се фокусират върху митохондриите на произвеждащите допамин клетки. Митохондриите са малки органели в клетките, които обработват хрантелните вещества и произвеждат клетъчна енергия. Те имат своя собствена ДНК, различна от ДНК в ядрото на клетката.
„Известно е, че ДНК-то на митохондриите се уврежда в резултат на стареенето и води до липса на енергия и заболяване“, казва д-р Тзулис.
Ето защо екиът му провежда детайлно проучване на митохондриалното ДНК в мозъка на здрави възрастни хора и пациенти с болестта на Паркинсон. Така открили, че произвеждащите допамин клетки в субстанция нигра на здрав мозък имат способността да защитят митохондриалната ДНК от увреждане, вследствие на стареене чрез производство на по-здрава ДНК. Този процес на допълване е много по-слаб при пациенти с мозъчно заболяване, което води до постепенна загуба на здрава ДНК в митохондриите на техните допамин клетки.
Д-р Тзулис вярва, че проучването разкрива важен механизъм, който обикновено защитава мозъка от увреждания в резултат на стареенето. Този механизъм се проявява и при хора, които развиват болестта на Паркинсон, оставяйки мозъците им по-податливи на ефектите на стареенето.
„Много малко се знае за механизмите, които предизвикват болестта на Паркинсон. Сега сме с една крачка по-близо до разбирането им и имаме потенциална цел – да се насочим към терапията“, казва д-р Тзулис.
За болестта на Паркинсон
Болестта на Паркинсон е хронично и прогресиращо заболяване на мозъка, което в световен мащаб засяга над 10 млн. души - предимно хора над 60-годишна възраст.
Болестта на Паркинсон засяга предимно произвеждащите допамин неврони или нервни клетки в мозъчната структура, известна като субстанция нигра. С напредването на болестта тези клетки спират да действат нормално и умират, намалявайки нивата на допамин, химичен медиатор, който играе важна роля за контрола на движението. Най-често срещаните симптоми са мускулна ригидност, нарушения в говора, тремор на крайниците, челюстта, и лицето; и нарушени поза, походка и баланс.
Въпреки дългогодишните изследвания, точните причини за болестта на Паркинсон остават загадка. Според експертите, заболяването се дължи на комбинацията от генетични фактори и фактори на околната среда. Друг важен рисков фактор е възрастта - засяга 2-4% от хората над 60 години.
Много учени смятат, че по-доброто разбиране на механизмите, които стоят зад унищожаването на допамин клетките, може да доведе до развитието на лечение, което да спре или дори да преобърне представите за болестта на Паркинсон.