Вчера в София се проведе дискусия, организирана от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ), в рамките на Националната кампания под надслов "Призвани сме да лекуваме, а не да воюваме". Участниците в нея излязоха с призив за мерки срещу агресията над медици.
Публикуваме текста на призива без корекции:
ПРИЗИВ
ЗА МЕРКИ СРЕЩУ АГРЕСИЯТА НАД МЕДИЦИ,
приет от участниците в дискусията за превенция на агресията срещу медици в Република България (12.02.2019 г., София, зала "Европа" на КНСБ), в рамките на Националната кампания "Призвани сме да лекуваме, а не да воюваме", организирана от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи (БАПЗГ)
ДО
Д-Р ДАНИЕЛА ДАРИТКОВА,
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО В 44-ТО НС
Г-Н СОТИР ЦАЦАРОВ,
ГЛАВЕН ПРОКУРОР НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
Г-Н КИРИЛ АНАНИЕВ,
МИНИСТЪР НА ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО
Г-Н МЛАДЕН МАРИНОВ,
МИНИСТЪР НА ВЪТРЕШНИТЕ РАБОТИ
ИНЖ. ДАНИЕЛ ПАНОВ,
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СДРУЖЕНИЕТО
НА ОБЩИНИТЕ В Р БЪЛГАРИЯ
Д-Р ИВАН КОКАЛОВ,
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА ФЕДЕРАЦИЯТА НА
СИНДИКАТИТЕ В ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО КЪМ КНСБ
Д-Р КАМЕН ДАНОВ,
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА МЕДИЦИНСКА
ФЕДЕРАЦИЯ КЪМ КТ „ПОДКРЕПА”
РЪКОВОДИТЕЛИ НА
МЕДИЦИНСКИ УНИВЕРСИТЕТИ,
ФИЛИАЛИ, МЕДИЦИНСКИ КОЛЕЖИ
И УНИВЕРСИТЕТСКИ ЗВЕНА
МЕДИИТЕ
УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,
Ние, медицинските специалисти не се чувстваме достатъчно защитени по време на изпълнение на професионалните ни задължения. Очевидно е, че само мерките в Наказателния кодекс не са ефективни. Затова апелираме да се предприемат действия в много широк мащаб, с участие на цялото ни общество, за превенция на вербалната и физическата агресия срещу медици, а именно:
- Провеждане на обществени дискусии в цялата страна с цел превенция на агресията срещу медици с участието на БЛС, медицински специалисти, представители на различни институции, пациентски организации с активната подкрепа на медиите.
- Иницииране на законови промени, които да дават възможност при по-леки прояви на агресия на нарушителите да се налага не само административно наказание (парична глоба), но и да полагат определени часове общественополезен труд със съдействието на общините.
- Гарантиране на по-голяма сигурност на медицинските екипи в Центровете за спешна медицинска помощ и в спешните отделения в болниците – осигуряване на видеонаблюдение, индивидуални паник-бутони, охрана.Създаване на карти на произшествията по региони,изграждане на системи за директна връзка с МВР и бързо съдействие от органите на реда принужда.
- Анализиране на конфликтните точки в работния процес и набелязване на конкретни мерки за превенция на агресията и адекватна реакция в случай на възникнал конфликт.
- Иницииране на законодателни промени, които да доведат до по-тежки наказания за нарушителите и по-сигурна защита на всички работещи в спешна помощ – лекари, фелдшери, медицински сестри, акушерки, парамедици, шофьори на линейки. Мащабна разяснителна кампания, организирана от пациентските организации със съдействието на МЗ и съсловните организации, за информация на пациентите относно техните права и задължения, преосмисляне на личната им отговорност, съдействието им за установяване на спешното състояние, без което лечебният процес не би могъл да бъде пълноценен.
- Осигуряване на обучения на целия медицински персонал за подобряване на комуникацията и управлението на конфликти в партньорство с ръководствата на лечебните звена и съсловните организации.
- По-голямо съдействие на ръководствата на центровете за спешна помощ и филиалите при оповестяването на случаи на агресия до отговорните институции (структури на МВР Прокуратура, МЗ, съсловни организации) с цел да се вземат бързи и адекватни мерки. Изготвяне на типови протоколи, с помощта на които сигналите на медиците, върху които е упражнена вербална и/или физическа агресия, да могат да стигат бързо до компетентните органи (структуи на МВР, наблюдаващи прокурори и представители на съдебната власт), които в кратки срокове да излизат със съответните наказателни мерки срещу нарушителите.
- Сътрудничество с МЗ, РЗИ, общините и националната мрежа за здравните медиатори с цел да се подобри здравната грамотност и стимулиране на уважение и респект към медиците от страна на маргинализирани групи в ромските гета.
- Дългосрочно партньорство с медиите с цел да се преодолеят негативните нагласи към медицинското съсловие у нас с апел към журналистите да не се обсъждат в медийното пространство клинични случаи и конфликти преди да има заключение от компетентните органи. Представяне на естеството на медицинските професии и успехите на медиците пред обществеността чрез репортажи, интервюта, разкази на пациенти със съдействието на електронните и печатните медии с водеща роля на обществените медии - БНТ и БНР. Осигуряване на постоянни рубрики с участието на лекари, професионалисти по здравни грижи и пациенти в с цел да се повдигне имиджа на работещите в сферата на здравеопазването и да се даде поле за позитивни нагласи към тези, които се грижат за здравето и живота на нацията.
- Провеждане на инициативи за промоция на здраве с участието на студенти по медицина и по здравни грижи, по време на които да се раздават листовки и диплянки, целящи постигането на по-добра комуникация между пациентите и медиците.
- Изготвяне на пана с позитивни послания за диалог и доверие между медиците и пациентите у нас, които със съдействието на общините да се поставят на централни обществени места – площади, булеварди, спирки на градския транспорт и др.
- Активни усилия от страна на синдикалните структури и ръководствата на лечебни заведения за подписване на Колективния трудов договор 2018, който ще осигури по-високи стартови заплати на медиците, а това неминуемо ще се отрази върху качеството на техния живот и тяхната работа.