Още статии
по темата
Бюджетът на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) винаги се планира с дефицит, затова Българският лекарски съюз ще предприеме мерки за неговото актуализиране до края на годината. Целта е да се предотврати финансовото изнемогване на системата, съобщава в официално становище съсловната организация.
Стъпките към промени в бюджетната рамка са продиктувани главно от сигнали на различни болници в страната за орязани бюджети за периода април-юни 2017 година. Припомняме, че преди броени дни лечебните заведения в Стара Загора и областта заплашиха да прекратят договорите си с НЗОК, заради орязани бюджети.
По този повод на 25 април ръководството на БЛС се е срещнало с ръководството на НЗОК, за да поиска текстовете в Националния рамков договор (НРД) за 2017 г., касаещи болничната помощ, да се спазват стриктно, а при неясноти здравната каса да предприеме мерки за тяхното изясняване.
В отговор НЗОК е съобщила, че от месец април лечебните заведения в страната ще разполагат средно със 133,240 млн. лв. месечно, като ще могат да надвишават сумата с до 3 на сто, допълват от лекарския съюз.
"Резервът от 3%, който лечебните заведения могат да ползват, не е включен в първоначалните разчети, той ще се появи след като те отчетат дейността си", уточняват пък от здравната каса.
От БЛС обаче се опасяват, че в сектора има много дейности, чиито обем не може да бъде предварително прогнозиран. Такива са, например, хемодиализата, раждането, онкология, интензивни грижи, неонатология и други. В случай, че точно тези дейности се увеличат през тримесечието, заплщането ще бъде за сметка на останалите услуги, при които цените ще паднат, предупреждава съсловната организация.
"Не е нормално при 134,5 млн. лв. средномесечно, платени за болнична помощ за 2016 г., да се окаже недостатъчна сумата от 137, 240 млн. лв. средномесечно, постигната с максималното увеличение от 3%. Наличието на нови структури и дейности, известни на Министерство на здравеопазването и НЗОК към 31.12.2016 г., не би трябвало да е фактор, който да доведе до намаляване на тримесечните бюджети", коментира председателят на БЛС д-р Венцислав Грозев.
Съсловната организация винаги е твърдяла, че бюджетът на НЗОК се планува с дефицит и във връзка с това, ръководството на БЛС ще предприеме мерки за актуализацията му, чрез отваряне резерва на НЗОК, за да се предотврати финансово изнемогване на системата, допълват от пресцентъра на съюза.