Новини - България

Лекари и пациенти: Диагностиката на гнойния хидраденит у нас се бави със 7 години
Прочетена: 271 пъти
Снимка: Национална пациентска организация

Средно със 7 години е забавено у нас диагностицирането на тежкото заболяване "гноен хидраденит", което най-често засяга млади хора, липсва и система за адекватно лечение и проследяване на пациентите. За това аларамираха лекари и пациенти по време на експертна среща, информираха от Националната пациентска организация (НПО). Участниците в дискусията се обединиха около виждането, че в България има квалифицирани специалисти, които познават добре особеностите на гнойния хидраденит и могат да бъдат полезни на българските пациенти. Поради липса на адекватно лечение и система за наблюдение обаче болните нерядко търсят възможности за лечение в чужбина. Ако у нас имаше изградена адекватна система за грижи и системно проследяване тези болни биха могли да живеят и работят пълноценно.  

 

В момента Здравната каса заплаща единствено оперативната интервенция за нуждаещите се пациенти. Нужно е обаче да бъдат осигурени и съпътстващите консумативи като антисептични разтвори, специални превръзки, антибиотици, а за около 40 пациента - и специфична биологична терапия, категорична бе проф. Евгения Христакиева, дерматолог в Университетската многопрофилна болница за активно лечение "Проф. Стоян Киркович" в Стара Загора, водещ специалист в областта на гнойния хидраденит. Проф. Христакиева посочи, че диалогът със здравните институции е стартирал още преди 3 години, но оттогава досега няма напредък по темата. Тя обясни, че това е тежко протичащо кожно заболяване, от което страдат предимно млади хора (средна възраст 22 г.), а през последните години се съобщават и случаи при деца. Изявата на заболяването е с големи циреи, пълни с гной. Най-характерният симптом е болката и точно тя прави живота на тези хора невъзможен. Усложненията от заболяването водят до неработоспособност, изключително ниско качество на живот, пълна инвалидизация, социална изолация, депресия и суицидни мисли.

 

В момента се работи над изготвянето на критерии за лечение и съпътстваща грижа за тези пациенти, станя ясно още по време на срещата. Очаква се критериите да бъдат предоставени за съгласуване с Националната здравноосигирутилна каса (НЗОК) до средата на месец май 2018 г., стана ясно по време на срещата. 





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития