Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) вероятно ще разгледа жалба срещу практиката на здравната каса да раздава безплатни четци за пръстови отпечатъци на болници, лекари и аптеки срещу съгласието им да участват в пилотните проекти, пише в онлайн версията си в. "Капитал".
Жалбата е на д-р Георги Тодоров от Русе, който е ръководител на лабораторна практика и член на контролната комисия на Българския лекарски съюз. Той настоява КЗК да провери дали болниците, личните лекари и фармацевтите, които са получили безплатни устройства, защото са се съгласили да участват в пилотните тестове на системата, не получават по този начин конкурентно предимство. Лекарят настоява КЗК да провери дали НЗОК и здравното министерство са нарушили конкурентната среда с облагодетелстването на определен кръг лечебни заведения, дали казусът не представлява забранено споразумение между институциите и лечебните заведения, както и дали здравната каса не е злоупотребила с господстващо положение, тъй като на практика тя е монополист в сферата на договарянето и заплащането на медицински услуги.
Цената на един четец е 300 лв., а от ноември досега в болниците са регистрирани 71 устройства. Информацията, че при 363 болници с договор с НЗОК, са регистрирани само 71 четци, при положение, че в някои столични болници има по няколко, изглежда странно на фона на това, че всички болници са длъжни да регистрират пациентите по този начин, допълва в. "Капитал".
С целия материал по темата можете да се запознаете ТУК.