Националната програма за контрол и лечение на ротавирусните инфекции, която бе приета през 2017 г. стартира успешно и само за година можем да се похвалим с обхват от около 26%. Това съобщи на семинар за журналисти д-р Валери Цеков, председател на Българското сдружение по иновативна медицина. По неговите думи това е една много добра първа стъпка, защото за съвсем кратко време са регистрирани 19 261 новородени с първи прием на ротавирусна ваксина, а със завършен прием, т.е. получили и втората доза на ваксината, вече са 15 156 новородени.
"Естествено, нашата крайна цел е да постигнем поне 75% обхват - това е нивото, за което се знае, че е абсолютно необходимо за постигането на добър колективен имунитет", допълни още д-р Цеков.
"Дори и при този обхват, който имаме в момента вече регистрираме намаление на хоспитализациите поради остра ротавирусна инфекция - ако за периода 1 януари 2017 г. - 1 май 2017 г. те са били 1317, то за същия период на 2018 г. броят им е значително по-нисък, спаднал е почти двойно - 714. Не трябва да забравяме, че ротавирусите са едни от най-честите причинители на вътреболнични инфекции, при това с много тежко протичане, което прави необходимостта от адекватна превенция с ротавирусни ваксини още по-важна и необходима. Или, обобщено казано, ако едно дете, което е вирусоносител постъпи в болница заради някакво заболяване, то представлява значителна опасност и за останалите деца, които не са имунизирани", посочи инфекционистът проф. Майда Тихолова, позовавайки се на данни на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ).
Основната целева група на ротавирусната инфекция са новородените на възраст между 6 седмици и 6 месеца, обясни неонотологът проф. Боряна Слънчева. Тя подчерта, че децата, които не са ваксинирани и заболеят от остър вирусен гастроентерит не само са във висок риск от тежки усложнения, но и се възстановяването им е трудно и много продължително.
"След инфекцията такива деца се захранват много трудно, стават капризни, проявяват непоносимост към белтъка в кравето мляко, отглеждането им е свързано със значителни трудности във всяко отношение", каза проф. Слънчева.
Според световната статистика всяка година в света ротавирусите прчиняват 527 000 смъртни случая при деца от 0 до 5 години. Всдяка година в Европа от ротавирусен гастроентерит загиват 231 деца. Масовата имунизация против ротавирусна инфекция е въведена първо в Латинска Америка - в Бразилия и Мексико, след това в Австралия, САЩ и Европа. След повече от 10 години приложение, държавите, които имат задължителни програми, отчитат много висок профил на безопасност на тези ваксини и значителен спад на хоспитализациите и амбулаторните прегледи, свързани с диариен епизод. Специалистите от всички страни обаче са единодушни, че освен ваксината, от съществено значение за превенцията остават и хигиенните навици - често миене на ръцете, старателно измиване на плодовете и зеленчуците преди непосредствена консумация и при съхранение в хладилник, редовно изпиране и дезинфекция на играчките на детето.
Невена ПОПОВА