Новини - България

Експерти: Необходима е трансформация на здравеопазването, за да е основано на ползите за пациента
Прочетена: 60 пъти
Снимки: Future Values

От 24 до 27 октомври 2024 г. в гр. София се проведе обучителен семинар на тема: "Лидерство и създаване на ползи в здравеопазването за пациентите". Организатори на събитието са неправителствената организация Future Values (Ценности за бъдещето) и Американският университет в България в колаборация с Харвардския университет и Университета St Andrews.

 

Четиридневното обучение завърши с конференция на тема: „Въвеждане на здравеопазване, основано на ползите за пациентите: Споделяне на опит -  препятствия и ключови фактори за успех“, в която участваха водещи медицински специалисти, здравни експерти, представители на неправителствените организации и др. 

 

Д-р Дейвид Бърнстийн от Harvard Business School представи основните компоненти, необходими за успешното внедряване на модела на здравеопазване с фокус върху ползите за пациентите (Value-Based Healthcare, VBHC).

 

„Трансформациите в здравеопазването са необходими за всички държави по света – и за САЩ, и за България, и за всяка една друга страна в Европа. Моята задача като лектор е да подпомогна участниците със справянето с комплексните предизвикателства на съвременното здравеопазване и воденето на успешни инициативи за подобряване на качеството на грижите за пациентите“, каза д-р Бърнстийн. 

 

Д-р Росица Кръстева, началник на Онкологичния център към МБАЛ „Уни Хоспитал“, представи проект, реализиран в болницата в периода 2021-2022 г. в партньорство с „HTA“ ООД. Целта му е да се проследят процесите по прием и лечение на пациентите с рак на белия дроб в лечебното заведение, като се картографират и анализират работните и организационни процеси и внедри измерване на здравните резултати при лечението на пациентите.

 

„Вследствие на проведените интервюта и попълнените въпросници, беше издаден доклад с анализ и препоръки, засягащи управленските и административни решения на Онкологичния център и в трите му отделения - медицинска онкология, лъчетерапия и нуклеарна медицина.  И макар и резултатите да бяха много добри за нас, това помогна за максималното оптимизиране на процесите. Бяха издадени препоръки да направим изнесен кол-център с цел сега със същия персонал да обслужваме 3 пъти повече пациенти дневно, при повишено качество на комуникация. Заради амбициите, които имаме и базата данни, с която разполагаме, от „HTA“ ООД препоръчаха да отделим и сектор за научно изследване и статистика, който също вече е факт. Подобрихме и колаборацията си с другите отделения на болницата, за да усъвършенстваме мултидисциплинарната грижа за пациентите си. Не на последно място беше изработен и финансов модел, представящ реалната стойност на труда на участващия в лечението персонал“, заяви д-р Кръстева.

 

Доц. Ива Гаврлилова, хирург-онколог в Клиниката по онкодерматология към Университетската специализирана болница за активно лечение по онкология „Проф. Иван Черноземски“ – София разказа за създадения от Българската асоциация по дермато-онкология национален меланомен регистър BGMelaReg, като част от Eвропейски меланомен регистър EUMelaReg - най-голямата регистрационна система за меланомно болни пациенти в света.

 

„Стартирахме през 2021 г., като успяхме да създадем много голяма мрежа, с участието на почти всички държавни и частни онкологични центрове в страната, които са 16 на брой. Регистърът работи успешно с много данни, които са криптирани и анонимни. Той ни помага да проследим качеството на грижата към пациентите и успеваемостта на терапиите, които прилагаме и дава достъп на страната ни като пълноправен участник до едни от най-авторитетни научни събития в Европа и по света“, каза доц. Гаврилова.

 

Лидия Витанова, основател на Сдружение „Заедно срещу саркома“, представи проучване, направено сред пациентски организации, занимаващи се с редки болести през м. септември 2024 г. Според резултатите от него около 90% от пациентските организации смятат, че не са адекватно представени в институциите, в които се взимат решения за проблемите, свързани със здравеопазването. Също така около 83% от тях смятат, че нормативната рамка трябва да бъде променена, за да се подобри и крайният резултат за пациентите. 

 

Тя допълни, че пред пациентските организации има редица бариери, които пречат да бъде имплементирано здравеопазването, основано на ползите за пациентите.

 

„Такива са липсата на реални данни, на регистри и национален план за пациенти с редки заболявания и редки видове рак, на достатъчно специалисти и експертни центрове, където да се лекуват тези заболявания. Не на последно място е и ограниченият достъп до иновативни терапии и клинични проучвания“, каза още Лидия Витанова. 

 

Д-р Красимир Джинсов, изпълнителен директор на Националната кардиологична болница (НКБ), заяви:

 

„Моята философия е, че в центъра на здравните грижи винаги трябва да бъде поставян пациентът, защото в края на деня най-важното е той да бъде здрав и доволен от помощта, която е получил. Като директор на Националната кардиологична болница ще се стремя именно към това. В този контекст е и настоящата конференция за здравеопазване с фокус върху ползите за пациента – концепция, която  набляга на качествена и своевременна медицинска помощ, което мисля, че е основната ни мисия като лекари и доставчици на здравни услуги“. 

 

Д-р Георги Луканов, член на Ортопедичната фондация за изследвания и обучение – ОРФИО и специализант в Клиниката по ортопедия и травматология на Университетска болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“, представи проект на Български артропластичен регистър при пациенти с тотално колянно и тазобедрено ендопротезиране.

 

„Идеята е да изградим достатъчно голяма база данни, която непрекъснато да се обновява и да се интерпретира, така че да можем да модифицираме терапевтичния си подход, когато се налага. По този начин ще можем да предоставяме на пациентите най-добрите възможни грижи, като същевременно оптимизираме и разходите за доставянето на тези услуги“, допълни д-р Луканов. 

 

Д-р Ирина Кунева, началник Очно отделение в болница "Зора", разказа за оптимизацията на процеса на лечение в лечебното заведение.

 

„Целта беше да се обърне внимание не само на медицинските и на резултатите, важни за пациентите, но и на това по какъв начин терапията е променила живота им в социален аспект. Създадохме структуриран процес с анкетни карти, които болните да попълнят и след това анализираме резултатите от тях. Предстои да публикуваме анализ за медицинската, социална и икономическа тежест на макулната дегенерация, който да позволи последващи стратегически стъпки", допълни тя. 

 

При закриването на конференцията д-р Славейко Джамбазов, представител на неправителствената организация Future Values, заяви:

 

„Тези примери демонстрират напредъка на България в здравеопазването, основано на стойността за пациента, полагайки основа за трансформативна, ориентирана към пациента грижа, под лидерството на проактивни и иновативни клинични лидери, подпомогнати от водещите университети у нас и по света.“





Коментари

ноември 2024

ПВСЧПСН
    
 

Събития