Още статии
по темата
Eвропейската комисия да възложи на група експерти от Европейския съюз (ЕС) разработването на препоръки за скрининг за рак на белия дроб до 2019/2020 и да подпомогне тяхното приложение. Страните-членки без забавяне да планират скрининг с нискодозова компютърна томография с дългосрочна цел - въвеждане на скрининг за рак на белия дроб в рамките на 18 месеца, а Европейската комисия да съдейства за координацията чрез експертната група. Около тези препоръки се обединиха специалисти от 12 европейски страни, които участваха в конференция по темата, организирана от Българския алианс за за прецизирана и персонализирана медицина. Форумът се проведе в края на април в София, в рамките на българското председателство на ЕС. На него бе припомнено, че понастоящем 20% от всички случаи на смърт от злокачествено заболяване в света се дължат на рака на белия дроб, а всяка година този тумор става причина за смъртта на 270 000 европейци. В същото време все повече проучвания сочат, че ако бъде открит рано - в първи и втори стадий, ракът на белия дроб може да бъде успешно лекуван, а пациентът да преживее 10 и повече години при добро качество на живот.
Гост-лектор на срещата бе д-р Джулия Веронези, един от най-изявените световни специалисти по хирургично лечение на рака на белия дроб и автор на множество епидемиологични проучвания за това заболяване с фокус върху скрининговия подход и ползата от него.
Как трябва да бъде организиран скринингът за рак на белия дроб, така че да бъде постигната по-ранна откриваемост и максимално бързо начало на адекватно лечение на заболяването? Отговор на този въпрос потърсихме в разговор с д-р Джулия Веронези. Наред с данните от собствените си проучвания, тя направи съпоставка и с резултатите от други европейски и световни проучвания, които доказват полезността от скрининговия подход.
Пълния текст на интервюто с нея можете да прочетете утре.
Невена ПОПОВА