Новини - Свят

Европа бори недостига на лекарства с поредица от мерки до 2020 г.
Прочетена: 259 пъти
Снимка: Pixabay.com

Промени в разрешенията за употреба, в доставките и в комуникацията в областта на лекарствата – това са трите фокуса, върху които ще бъдат съсредоточени усилията на Европейския съюз (ЕС) за преодоляване на дефицита на важни медикаменти с основно значение за общественото здраве. Мерките са разписани в двугодишния план на Европейската агенция по лекарствата (ЕМА), съобщи сайтът на институцията. Неговото действие ще обхване периода до 2020 година, а стъпките по реализацията му са набелязани след среща на работна група с експерти на ЕМА и представители на компетентните органи на европейските държави.

 

Европейските експерти са категорични, че проблеми с осигуряването на медикаменти има във всички страни от общността. Причините за тях са от различно естество - спиране на производства, липса на търговски интерес на компаниите към даден пазар, реекспорт, по-голямо търсене от наличните възможности на фирмите, както и отклонения от принципите на добрите практики - стандартите за добра производствена практика (GMP), добра клинична практика (GSP), добра дистрибуторска практика (GDP), водещи респективно до проблеми с качеството. Точен анализ за това обаче колко лекарства липсват към момента няма.

 

И в момента на сайта на ЕМА е публикувана информация за недостиг на 8 медикамента, а от 2013 г. досега са разрешени случаите с липси на още 11 други лекарства, отбелязват от европейския лекарствен регулатор. Оттам допълват, че има още един фактор, който ще доведе до усложнения, при това в съвсем недалечно бъдеще – Брекзит. Излизането на Великобритания от Европейския съюз със сигурност ще задълбочи недостига на някои медикаменти, категорични са от ЕМА.

 

Планът за справяне на агенцията с тези проблем включва поредица от мерки, разписани с конкретни срокове.

 

Така например в края на 2018 г. трябва да има ясна дефиниция на понятието „липса“, а след като тя бъде приета, да се утвърдят по-добри правила за докладването на тези събития, мониторинга и превенцията им. Друга стъпка са промените в областта на комуникацията, като идеята е тя да става и централизирано чрез сайта на ЕМА. Това обаче може да стане факт най-рано през 2019 г.

 

Също така до края на 2019 г трябва да се въведе издаването на разширено разрешение за употреба и за пазари, които не представляват интерес за фармакомпаниите. Пример в това отношение е и българският лекарствен пазар, защото е малък.



До края на 2020 г. надписите на медикаментите ще трябва да са на няколко езика за близки пазари, така че да може да се преодолеят бързо дефицитите им в дадена държава, като се внесат от друга.



Предвиждат се също така предупредителни периоди при изтегляне на лекарствата, за да може всяка държава да има време да реагира.

 

От ЕМА допълват, че вече са въведени промени за по-бързото одобряване на генерични и биоподобни продукти. До края на тази година трябва да се минимизират и всички рискове от липси на лекарства, свързани с излизането на Великобритания от ЕС.

 

Невена ПОПОВА





Коментари

март 2024

ПВСЧПСН
    

Събития

Няма събития