Още статии
по темата
„При сегашния модел на финансиране на болничната помощ на практика не съществува понятието „качество“. Това коментира в интервю пред БНР тази сутрин председателят на Български лекарски съюз (БЛС) д-р Венцислав Грозев. По думите му в България за съжаление няма единни критерии за качество, които да бъдат гарант не само за неговото повишаване, но и за нормално заплащане. Дори само фактът, че лечебните заведения за болнична помощ работят в т. нар. „лимитна среда“ е предпоставка за невъзможност за въвеждане на такава система, допълни председателят на съсловната организация на лекарите. Д-р Грозев подчерта, че въпреки всичко лечението, което се осъществява у нас не е на ниско качество.
„Но как да постигаме качество? Как да постигаме нормално финансиране? Как да се обърнем с лице към проблемите на тези лечебни заведения и не само в болничната, но и в извънболничната помощ, когато няма остойностяването и на медицинския труд?“, попита той.
Д-р Грозев изрази мнение, че определянето на качество в сектора е невъзможно без остойностяване на медицинския труд. Той припомни, че съсловната организация е изработила такава методика, а на среща с министър проф. Николай Петров е взето решение за сформиране на междуведомствена работна група, ангажирана с цялостното разработване на остойностяването в сектора.
„Конкретни резултати се очакват в средата или края на октомври“, информира д-р Грозев.
Според него и в момента се наблюдава тенденция за недофинансиране на болничната помощ, но няма опасност да се стигне до затваряне на болници поради финансови проблеми. Председателят на БЛС припомни, че подобен риск е бил налице в периода май-юни.
“От юни средномесечното финансиране на болниците е в размер на 141,2 млн. лева на фона на 137,5 млн., колкото беше преди това, т.е. имаме около 4 млн. лв. повече. Не казвам, че това е достатъчно, защото ще трябва да се направят анализи“, отбеляза той и допълни, че от БЛС са изпратили запитвания до всички болнични асоциации – на университетските, областните, общинските и частните болници.
От техните отговори ще стане ясно какво е било заплащането спрямо извършената дейност и дали има разминавания. Най-ниските заплати в сектора са в общинските болници, там са най-зле, каза д-р Грозев и припомни, че от 10 години цените в болничната помощ не са мръднали. В същото време и извънболничната помощ не е добре финансирана, има специалности които са по-добре, но и такива, които са много зле като педиатрите например, заяви той и се спря на предложението на БЛС за бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за 2018 г. Няма надценени клинични пътеки, има такива, които са по-близо до реалната стойност и такива, които не са. Ние предложихме да се заложат 116 млн. лв. в повече за болнична помощ, а целта е именно увеличаване на цените на клиничните пътеки, отбеляза председателят на съсловната организация. По неговите думи се очаква и завишаване в бюджета на заплащането на дейност в извънболничната помощ - с 23 млн. лв. в първичната и с 32 млн. лв. в специализираната. Нарастващите разходи на НЗОК за лекарства, според него, също са притеснителни, като е недопустимо разходите за дейност на болниците и разходите за медикаменти да бъдат почти изравнени.
На 25 септември с кръгла маса БЛС ще даде старт на Национална кампания „Не на насилието“, срещу агресията над представители на медицинското съсловие, информира още д-р Грозев. БЛС подкрепя и кандидатурата на България за седалище на Европейската агенция по лекарства, стана още ясно от думите му пред БНР.
Невена ПОПОВА