Интервю -

Д-р Иван Лютаков: Бизнес все още е „мръсна дума“ в медицината – тази нагласа трябва да се промени
Прочетена: 720 пъти
Снимка: Личен архив

Д-р Иван Лютаков е специалист гастроентеролог. Работи в Университетска болница „Царица Йоанна – ИСУЛ“. Тези дни той оповести идеята си да създаде Медицински клуб на „ЕnhancMed“, като обединителна структура, в която си дават среща млади лекари, готови да работят в името на провокативни идеи и да развиват проекти с акцент върху иновациите. Това бе повод Redmedia да покани д-р Лютаков за интервю. Ето неговите отговори.


 

Д-р Лютаков, как се роди идеята да бъде създаден такъв клуб?

 

- През лятото на тази година имах възможността да специализирам в Клиниката по гастроентерология към Болница Wilhelminenspital във Виена. Там ми направи впечатление, че младите лекари извън работно време се събират на едно място наречено Billrothause. Това е сграда, основана от Теодор Билрот, едни от най-известните хирурзи в историята на медицината - на негово име са наречени два вида операции, които и до ден днешен се практикуват.


Младите медици провеждат срещите си в тази стара, величествена сграда с много атмосфера и дълголетни традиции. Така те имат възможност да обменят идеи, да работят над докторантурите си и да участват в общи проучвания. Медицинският им клуб работи много ефективно от години. Имаше съвсем млади хора, които се занимават с разработване на изкуствени сърца, с генетични изследвания, с разработване и производство на нови лекарствени формули и много други теми. Когато се върнах в България, реших да създам Медицински клуб EnhancMed и да се опитам да организирам дейността му по начина, по който работят колегите в Австрия.

 

Кои принципи смятате за водещи и особено важни по пътя към реализирането на тази идея?

 

- Най-важното според мен е заедно да градим проектите си, не всеки сам да дърпа за себе си, което е типично за България. Ноу-хау за споделяне на идеи и опит е много характерно за развитите държави. Там се стимулират отборната игра и мултицентричните проучвания. В Австрия млади докторанти от няколко клинични центъра и болници участват в общи проучвания с голям брой пациенти, като всеки допринася с нещо и така техните резултати са с много висока научна стойност. Ако това се случваше в България, всеки щеше да изнесе своите резултати отделно и да се хвали, че има 1-2 пациента повече в неговото проучване в сравнение с друг колега от страната. Трябва да започнем да си променяме мисленето, ако искаме да сме фактор на научната и иновативната сцена в Европа. Трябва да сме единни в тези научни публикации и да излизаме с общи мултицентрични проучвания от цялата страна. Другото, което аз се опитвам да добавя към инициативата, е малко “start-up” екосистема в нашето здравеопазване. „Стартъп“ е цяла нова философия на правене на предприемачество. Тя води началото си от Силиконовата долина и цели да направи науката малко по-практична и приложима в ежедневието. В последните години много се разви “start-up” екосистемата в България, благодарение на програми като Start It Smart, Start-up Weekend и инвестиционните фондове Eleven и Launchub. Аз смятам, че нашето родно здравеопазване се нуждае също от малко “start-up” ноу-хау, за да може да се създадат иновации и да се изградят полезни модели.

 

Има ли вече интерес към Вашия клуб?

 

- Да, започваме със среща в неформална обстановка, това е т.нар.“networking”.

 

Какви проекти очаквате да бъдат представени?

 

- Водил съм разговори с колеги от няколко проекта. Най-интересните са NutriGen с Боряна Герасимова, като те са българска стартъп компания в сферата на нутригеномиката, индивидуални решения в сферата на нутригеномиката и нутригенетиката, предоставяйки информация за ДНК профил на пациента. Идеята е на следващи събирания на клуба NutriGen да покажат своя опит на други колеги лекари, за да ги стимулират и мотивират да създават своите нови проекти в България. Друг добър пример е специализираната медия MedicalNews.bg, която бе създадена от д-р Радислав Наков и д-р Деян Попов. Те могат да разкажат как са тръгнали от нулата и въпреки тежката ежедневна работа като лекари са успели да развият идеята. Надявам се да се появят още много други.

 

И накрая нека Ви попитам за най-непосредствените задачи, които стоят пред вас като новосъздадена организация.

 

- Първата цел на Медицински клуб EnhancMed e да изгради една общност и критична маса от съмишленици, които искат да се занимават с наука и предприемачество в медицинската сфера. Това трябва да са хора, готови да приемат новия начин на мислене и идеята, че новите технологии са бъдещето. Бизнес все още се възприема като „мръсна дума“ в медицината - тази нагласа, този начин на мислене трябва да променим.

 

Ще търсим финансиране от различни източници. Всеки от нас ще разработва своите идеи и проекти, като ще се опитаме да промотираме най-предизвикателните от тях. Ще създадем контакти с фондове за научни изследвания, фондове за дялово финансиране, ще се насочим към варианти с включване в европейски проекти и съвместни проекти с фармацевтични компании и т.н. Неправителствени организации вече изявиха желание да подкрепят инициативата. Търсим и подходящо място, в което да се събираме – то ще бъде от типа co-working пространство или „споделено работно място“.

 

Невена ПОПОВА





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития