Новини - България

Здравната каса ще може да си избира договорни партньори
Прочетена: 67 пъти
Снимка: Pixabay.com

Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) ще има право да подбира болниците, с които да сключи договор. Този процес е регламентиран в проектонаредба, публикувана на сайта на Министерството на здравеопазването (МЗ) за обществено обсъждане. Здравното ведомство всъщност е подговило и проект на Постановление на Министерския съвет, с който отново се приема Наредба за критериите и реда за избор на лечебни заведения за болнична помощ, с които НЗОК сключва договори. Това е един от поредицата подзаконови нормативни актове в сферата на здравеопазването, които съдът отмени неотдавна.     

 

Проектонаредбата дава право на НЗОК да избира лечебните заведения единствено в случай, че броят на съответния вид легла в дадената област надвишава определения в Националната здравна карта брой. Такава процедура на избор няма да се осъществява, ако е налице недостиг или съответствие на определен вид легла спрямо определената потребност в Националната здравна карта.

 

"Практиката през последните години показа безконтролно и нецелесъобразно разрастване на болничната леглова база спрямо потребностите на населението чрез разкриване на немалък брой нови лечебни заведения за болнична помощ, както и чрез разкриване на нови структури в съществуващите болници. Всички тези нови болници и нови дейности се създават в резултат на определени бизнес интереси и не са съобразени с потребностите на населението от съответната медицинска дейност, като в същото време те се явяват кандидати за договаряне с НЗОК. При липсата на ясни критерии за оценка и избор на договорните партньори липсва основание за отказ от страна на НЗОК да сключи договор с някоя от кандидатстващите болници, а това допринася ограниченият финансов ресурс за болнична помощ, въпреки неговото ежегодно нарастване, да се разпределя между все повече лечебни заведения, без да се гарантира необходимото ниво на качество в медицинското обслужване за населението.

Следователно при липсата на регламент за избор на лечебните заведения, с които НЗОК да сключва договори, значителен превес имат пазарните интереси на лечебните заведения над интересите на населението от правилното разходване на обществения ресурс с цел получаване на достъпно (равномерно териториално разпределено) и с необходимото качество медицинско обслужване в болничната помощ”, се посочва в мотивите на здравния министър Кирил Ананиев към проектонаредбата.

 

Предвижда се също така създаването на специална комисия със заповед на директора на съответната районна здравноосигурителна каса (РЗОК), която да осъществява подбора.

 

Според предвиденото в наредбта изборът на лечебно заведение за активно лечение ще се  осъществява на основата на резултатите от оценяването по пакет от критерии, включващи от една страна общи критерии за лечебното заведение, а от друга - такива, които са специфични за конкретната медицинска дейност.

 

"Определените критерии включват своевременност и непрекъснатост, комплексност, обем и сложност, качество на диагностично-лечебните дейности и удовлетвореност на пациентите от оказваните от лечебното заведение медицински услуги", е отбелязано в документа.

 

В същото време са предвидени и допълнителни критерии за сравнителна оценка на болничните структури, при които се е получила еднаква крайна оценка.

 

За всеки отделен критерий са разписани индикатори, по които да се извършва обективна оценка на базата на брой точки съгласно определени стойности на измерване на изпълнението на всеки индикатор. Стойностите за измерване на изпълнението на индикаторите са определени на базата на изискванията на медицинските стандарти за съответните медицински дейности, въведените в статистическата отчетност на лечебните заведения здравни индикатори и индикатори за качество на медицинските дейности, както и данни за осъществените от лечебните заведения дейности, заплатени от НЗОК по предходния договор на лечебното заведение с НЗОК.

 

"За да бъде отчетена обратната връзка с потребителите на медицински услуги, като индикатори за оценка на лечебните заведения са включени и резултатите от извършени проучвания на удовлетвореността на пациентите по реда на съответната наредба, както и акредитационната оценка", е предвидено още в документа.

 

Не може да не буди опасения фактът, че тази формулировка ще създаде определени проблеми, тъй като в момента не съществува Наредба за удовлетвореността на пациента. Такава бе предложена от екипа на бившия министър Петър Москов, но бе отменена от съда.

 

За оценяване на лечебните заведения, които са разположени в райони със затруднен достъп до медицинска помощ, е предвиден специален ред и критерии, свързани с отдалеченост и труднодостъпност на района, демографски и социални индикатори. Спореди зложените мотиви целта е да се гарантира достъпът на населението до медицинска помощ в тези региони в зависимост от техните особености, независимо от надвишените потребности за общия брой легла в дадената област.

 

В проектонаредбата са предложени и отделни критерии и индикатори за оценка на медицинските дейности, свързани с продължително лечение и рехабилитация. Те отразяват спецификата на тези медицински дейности, които ги отличават от медицинските дейности в областта на активното лечение.

 

Невена ПОПОВА

 





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития