Новини - България

Зам.-мин. Светлана Йорданова: Процентът инвалидност няма да се намали, гарантирана е личната помощ
Прочетена: 424 пъти
Снимка: Pixabay.com

Няма да има намаляване на процента инвалидност, въпреки отпадането на автоматичното събиране на заболявания. Това каза пред БНТ зам-министърът на здравеопазването Светлана Йорданова във връзка с одобрените от правителството промени в Наредбата за медицинската експертиза и Правилника за устройството и организацията на работа на органите на медицинската експертиза (ТЕЛК и НЕЛК). По думите на зам.-министъра виждането на здравното министерство е, че медицинската оценка е ключ към системата за социално осигуряване и подпомагене и този ключ трябва да бъде прецизен, медицински аргументиран и обоснован. 

 

„Когато ще се изчислява процент на функционален дефицит по едно основно заболяване, процентите, които са определени в по-голямата си част са завишени с цел да компенсират тези съпътстващи заболявания, които обикновено хората, които имат едно водещо заболяване имат", каза зам.-министър Светлана Йорданова.

 

По нейните думи при тежките степени на малка част от заболяванията (малка част от уврежданията) се губи тази възможност. 

 

"Затова затвърдихме тази възможност в Приложение 2 на наредбата, като ясно записахме, че при хората, при които уврежданията, тежката степен на увреждане 80% и над 80%, (но не и 100% процента) и имат множество заболявания, които са над 50%, ще се даде възможност да се сумират, да се прибавят към тези 80% и над 80% едни 20% от общия сбор, което означава, че хората ще бъдат осигурени по отношение на личната помощ и ще бъдат осигурени по отношение на това, че ще бъдат в по-високата категория за заплащането на инвалидната пенсия“, поясни зам.-министърът.

 

Тя се спря и на темата за дефинитивните заболявания, при които и сега се дава възможност ТЕЛК-решенията да бъдат пожизнени.

 

"Много често обаче хората с ампутация имат и много по-тежки други заболявания, което налага и редовното явяване пред ТЕЛК-комисия. За да може да сме сигурни, че тези хора няма да бъдат разкарвани допълнително, ръководството на Министерство на здравеопазването взехме решение да имаме едни методически указания, които да бъдат разписани от министъра на здравеопазването, които ясно и точно да посочат при какви точно заболявания и при каква степен на увреждане, да се налага ново освидетелстване“, каза Светлана Йорданова.

 

Повишаването на процентите инвалидност на хора със злокачествени заболявания е една много положителна стъпка, категорична бе тя. по думите й то е станало факт по препоръка на националните консултанти от всички области, които са били категорични, че правата на хората, преживяващи онкологично заболяване трябва да бъдат уеднаквени и да бъдат гарантирани. 

 

"Тежките психологически травми, които те преживяват вследствие на тези заболявания и постоянната опасност от развитие на някое друго подобно онкологично заболяване, наистина се окачествява от тяхна страна като много сериозен проблем. Затова между другото, това е едно от нещата, които ние го въвеждаме, не успяхме да почерпим опит в други системи в ЕС, смятаме, че тук сме революционери в това отношение“, коментира зам.-министърът.

 

Светлана Йорданова бе категорична, че фалшивите ТЕЛК-решения ще бъдат спрени чрез информационната система за медицинска експертиза, която вече е започнала да работи по-ефективно. Тя посочи, че системата ще бъде доизградена със специални сигнални контроли, които ще позволи въвеждането на допълнителен контрол върху медицинската документация. Ще бъде въведен също така и контрол на случаен принцип. Според нея по този начин при готово ТЕЛК-решение национален експерт на лекарска комисия ще има право, регламентирана от правилника за дейността на НЕЛК, да изиска допълнителна медицинска документация, която да бъде от друго лечебно заведение и друг лекар, различен от този, който е работил по подготовката на медицинската документация.

 

"Категорично не може да се говори за отнемане на права, нито за намаляване на процента инвалидност", обобщи зам.-министърът.

 

Невена ПОПОВА





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития