Новини - България

Забраняват и наргилетата в баровете
Прочетена: 408 пъти
Снимка: Pixabay.com

Да бъде разширен обхватът на забраната за тютюнопушене в закритите обществени места и на някои открити обществени места, както и да се забрани пушенето на изделия за водна лула - наргиле, несъдържащи тютюн. Това предложение е заложено в новия законпроект за изменение и допълнение на Закона за здравето (ЗЗ), който е публикуван на електронната страница на Министерството на здравеопазването (МЗ) за обществено обсъждане. 

 

Според вносителите с прилагането на нормативните промени се цели да се повиши здравната култура и да се промени обществената нагласа към пушенето на наргиле, тъй като много хора смятат използването му с нетютюневи смеси за безвредно. Цели се също така и промяна на модната тенденция сред младите хора за групово пушене на наргиле. Очакваният резултат от въвеждане на забраната е данните за страната за употреба на продукти за наргиле да се променят и в крайна сметка да се стигне до намаляване на вредите върху здравето, в това число - и от пасивното пушене.

 

В мотивите за забраната се подчертава, че потребителят на водна лула (наргиле) вдишва токсични вещества, които се срещат и в стандартните цигари, но при наргилето въглените, чрез които се разпалва сместа, засилват вредите за здравето.

 

"Горенето при наргилето е съпроводено с отделяне на въглероден диоксид, въглероден моноксид (при непълно изгаряне), азотен диоксид, серен диоксид и твърди частици. Пушенето на наргиле е свързано с увреждане на дихателната система, сърдечносъдовата система, устната кухина и зъбите. Вдишването на въглероден моноксид води до припадъци и при някои пушачи поради острата интоксикация – до намаляване на преноса на кислород от кръвта в клетките, повишено кръвно налягане и увеличаване обема на сърцето. При хроничните пушачи на наргиле по-често се развива обструктивна белодробна болест и периодонтит (възпаление на венците със загуба на зъбите). За разлика от пушенето на цигара, при пушенето на наргиле значително е завишен рискът за здравето на потребителя, тъй като експозицията на организма на токсичната смес е много по-голяма от експозицията при пушене на цигара – до няколко десетки пъти повече", посочват от здравното министерство.

 

Оттам припомнят, че по данни от международно изследване на Световната здравна организация (СЗО), проведено през периода 2013 – 2014 г., България се нарежда на пето място сред 42 страни по пушене на наргиле поне веднъж седмично сред 11-13-годишни ученици, и на второ място по пушене веднъж седмично от 15-годишните. 

 

За спазването на забраната ще следят регионалните здравни инспекции (РЗИ).

 

Със законопроекта се регламентира и дефиниция на „закрито обществено място“. Според предлаганите законодателни промени под този термин ще се има предвид всяко пространство, покрито с покрив и оградено с най-малко три стени/страни, независимо от наличието на отваряеми прозорци или други отвори, без оглед на материала, използван за покрива, стените/страните и без оглед на това дали конструкцията е постоянна или временна. Така, ако забраната влезе в сила, пушенето и в закритите пространства, извън заведенията, ще отиде в историята.

 

Законпроектът предвижда и промяна в санкциите за случаите, в които се констатира пушене в обект, стопанисван от едноличен търговец, съответно от юридическо лице. Целта е ясно да се дефинира вината на едноличния търговец, съответно на юридическото лице, се посочва още в мотивите на вносителите. 

 

Новата нормативна уредба разписва и състав за допустителство, така че да може управителят на обект, който е допуснал пушене на тютюневи изделия и изделия за водна лула, несъдържащи тютюн в закрито обществено място, да бъде санкциониран, за това, че не е създал необходимите условия и организация, чрез които в обекта да не се допуска пушене и да не се нарушава въведената забрана. Въвежда се също така принудителна административна мярка за спиране експлоатацията на обект за определен срок в случаите на повторно нарушение на забраната за пушене на тютюневи изделия и изделия за водна лула, несъдържащи тютюн.

 

Вносителите предлагат и изменение  в Закона за закрила на детето, като в него се въведе забрана за предлагането и продажбата на деца освен на алкохолни напитки и тютюневи изделия, също така и на изделия, свързани с тютюневите, като в тази категория се включват и наргилетата.

 

Невена ПОПОВА





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития