Новини - България

Зъболекари: Държавата да плаща спешното зъболечение
Прочетена: 64 пъти
Снимка: Pixabay.com

Държавата да поеме заплащането на спешните случаи в денталната медицина, както и да осигури заплащане на зъболечението на децата и бременните. За това призова на пресконференция д-р Анатолий Кънев, председател на Сдружението на българските зъболекари (СБЗ). В допълнение той поясни, че всяка година у нас има не по-малко от 22 спешни случая, при които се налага намесата на зъболекар, но тези хора остават извън обсега на спешното лечение. Близо 157 млн. лв. се отделят за зъболечение, но това е крайно недостатъчно, защото с тези пари се покриват само ограничен обем дейности и хората търсят зъболекар късно, когато зъбът не може да се лекува, а трябва да си извади. По тези причини сдружението е изпратило писмо до министъра на здравеопаването Кирил Ананиев, в което настоява за среща и обсъждане на този и други въпроси, свързани с работата на зъболекарите и денталното здраве на българина.

 

Според д-р Кънев, основен проблем в денталната помощ представлява монополът на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). По думите му България е единствената държава, в която има "единствена и неповторима каса". Председателят на СБЗ дори сравни действието й с това на чл. 1 от Конституцията отпреди демократичните промени през 1989-та година. Д-р Кънев сравни ситуацията в други развити европейски страни и посочи като пример Швейцария, където здравните каси са 85, и  Франция, където са 6.

 

Той коментира още, че в момента на човек от населението държавата отделя едва по 17 лв. дентална помощ.

 

"Ние не сме се събрали да плачем за повече пари, а за правилно разпределение на средствата", категоричен бе д-р Анатолий Кънев.

 

Той посочи, че само 8% от българските деца и младежи до 19 години са без кариес, а със зъболечение не могат да бъдат покрити дори само спешните случаи. Д-р Кънев припомни още какво плаща касата на година за здравноосигурен пациент, а именно дейностите вадене на зъб, химиополимерна и амалгамна плоба за 70 лв.

 

Независимо от това, че в специалностите по дентална медицина се обучават 9000 хиляди зъболекари, не малка част от страната ни е е без такива медицински специалисти, подчерта  председателят на СБЗ. Той алармира, че България остава без специалисти. От сдружението имат предложения и за лицензирането на новите денталните практики - според тях то трябва да става на 5 години от лицензциращ орган, определен от държавата. СБЗ ще предложи тази тема също да бъде обсъдена със здравния министър на работна среща. Друг въпрос, който ще бъде поставен пред здравния министър са и възможностите за специализация на младите дентални лекари, както и недостатъчния брой места за специализанти.

 

От сдружението обявиха, че след 4 години са загубили окончателно битката със Столична община за изграждането на безплатна спешна дентална помощ в столичния град. Д-р Кънев припомни, че от сдружението са предлагали нееднокартно да осигурят специалисти, които да работят без заплащане, стига да им бъдат предоставени помещения за тази цел. Замисълът е бил в този център да се обслужват спешни случаи и хора в неравностойно социално пложение. До момента  обаче няма реакция от страна на Столична община.

 

Невена ПОПОВА





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития