Новини - България

Зъбното протезиране на възрастните вече ще се заплаща от Здравната каса
Прочетена: 352 пъти
Снимка: pixabay.com

В Националния рамков договор (НРД) за 2018 г. е включена нова дейност - цели плакови протези за хората на възраст 65-69 г. Това съобщи на пресконференция днес председателят на Български зъболекарски съюз (БЗС) д-р Николай Шарков. Той подчерта, че заслугата за тази безспорно голяма и необходима придобивка за възрастните хора принадлежи изцяло на съсловната организация на българските дентални лекари, която се бори това да се случи още от 1999 г., т.е.от сключването на първия национален рамков договор.

 

„Това е първата възрастова група, при която ние стартираме поставянето на тези цели, тотални протези. Всеки в тази възрастова група здравноосигурен има право на до две протези, като периодът, за който той ще ги носи, е 4 години. Т.е. след 4 години тези протези ще могат да бъдат заменени”, уточни д-р Николай Шарков

 

По данни на БЗС, към момента населението у нас има 483 000 души във възрастта между 65 и 69 години. 20% от тях са с обеззъбена горна челюст, 17% имат обеззъбяване на долната челюст, а 13% са напълно обеззъбени, стана ясно от думите на д-р Шарков. Той информира, че средствата, предвидени за новата услуга в бюджета на касата са приблизително 20 млн. лв., конкретната дейност, която ще се заплаща от бюджет 2018 ще бъде в рамките на последните три месеца от годината – септември, октомври и ноември. В допълнение той припомни, че   дейностите, извършени през декември месец на дадена година, се поемат и заплащат от бюджета на Здравната каса за следващата година.

 

Зъботехническата работа, която е част от изработването – материалите и изработването на протезите, ще се доплащат от пациента. Това ще бъде под договореност между лекаря по дентална медицина и зъботехника. Ние тук не можем да се намесим, защото зъботехникът не е част от рамковото договаряне”, коментира още председателят на д-р Шарков.

 

Според него в различнети региони на страната доплащането е различно - между 50 и 80 лв. 

 

"Наясно сме с допълнителните въпроси, които ще възникнат в процеса на утвърждаване на тази дейност, и това беше основният мотив да приемем предложението на финансовия министър и на МЗ и да се обединим около идеята тя да стартира от 1 септември, защото има доста неясноти как ще тръгнат нещата. Това е качествено нова дейност”, подчерта главният секретар на БЗС д-р Борислав Миланов.

 

Навлизйки в конкретика д-р Николай Шарков поясни, че няма промяна в доплащането на зъболекарските услуги от страна на пациента.

 

„Запази се символичното доплащане, което въведохме преди много години в Националния рамков договор (НРД) и след това бе отразено в закона. И до ден днешен сме твърдо убедени, че доплащането означава съпричастност и контрол от страна на пациента за извършените в устата му дейности. Имаме увеличение на прегледа като стойност, заплащана от НЗОК, но пациентът няма да усети това увеличение, както и досега той ще доплаща 1,80 лв.”, коментира още той.

 

Продължава и въведената преди година и половина трета дейност за възрастните над 18-годишна възраст. Детският пакет пък остава същият, какъвто беше и в предишния НРД, „защото, преглеждайки епидемиологичните данни, ние знаем, че той напълно би удовлетворил децата, стига родителите да ги водят на зъболекар”, обясни председателят на БЗС.

 

Той посочи още, че според Рамковия договор всяка бременна жена има право по НЗОК на един допълнителен преглед.

 

„Защото когато тя посети лекаря по дентална медицина, освен че той ще установи статуса на устата й, тя ще получи много ценни съвети как да се държи по време на бременността, за да може бъдещото дете да израсне със здрава костна зъбна структура, здрав организъм, здрава уста. И тези съвети може да ги получи от зъболекаря. Така че не е само прегледът. Освен това естествено ще получи и съвети как да опази собственото си здраве в този период”, каза д-р Николай Шарков.

 

„Освен за бременните БЗС постигна и още нещо. За децата, които страдат от психични проблеми ще има 100% покриване на всички дейности, които ще се извършват в устата им без никакво доплащане. Няма ограничение на броя дейности, както при децата с нормално развитие. Същото се отнася и за задържаните под стража, но те се ползват от пакета за възрастни”, обясни той. 

 

По неговите думи остава и препоръката да не използва амалгама при деца до 15-годишна възраст, при малки деца с млечни зъби, при бременни жени и при жени, които кърмят.

 

Утре Българският зъболекарски съюз ще подпише Националния рамков договор за 2018 г., стана ясно на пресконференцията днес. Общият размер на средствата, предвидени в бюджета на НЗОК за дентална дейност в него е 157 млн.лв.   

 

Невена ПОПОВА





Коментари

март 2024

ПВСЧПСН
    

Събития

Няма събития