Новини - България

Вдигат запорите на ловешката болница
Прочетена: 188 пъти
Снимка: Pixabay.com

"Постигната е договореност с почти всички кредитори за вдигане на запорите, за да могат медиците от Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) в Ловеч да получат заплатите си."

 

Това заяви прокуристът на лечебното заведение д-р Ченко Чалъков, цитиран от БНР. По неговите думи все още се водят разговори само с частната болница в Ловеч "Кардиолайф". Вариант за трайното решаване на проблема с тежкото финансово състояние на болницата е внесено в Народното събрание предложение от страна на Министерството на здравеопазването за промени в Закона за приватизацията.

 

"Това ще даде възможност при появил се потенциален купувач на терени, които не са в основната дейност на болницата - има много такива, да се продадат и да се покрият задълженията. Сигурно има варианти и да се продаде цялата база, да се даде под наем", каза той.

 

В момента просрочените задължения на Ловешката болница възлизат на повече от 6 млн.лв

 

Междувременно в Народното събрание здравният министър Кирил Ананиев съобщи, че утре ще има среща с директора на основния кредитор - частната болница "Кардиолайф", за да се търсят пътища за отмяна на запора.


В рамките на парламентарния контрол министър Ананиев изрази категорично мнение, че оздравителният план за ловешката болница вече дава резултат. За първите 3 месеца загубите са 205 000 лева, но това е два пъти по-малко в сравнение със същия период на миналата година, когато загубите са били в размер на 391  000 лв., отчете министърът. От думите му стана ясно още, че е намален и разходът за преминал болен, който през първото тримесечие на миналата година е бил 754,52 лв., а за 2018 г. е в размер на 594 лв. Анализирайки ситуацията, той представи още числа:


„Значителна е тенденцията на намаление в разходите за медикаменти и консумативи – от 326 000 лв. през 2017 г. на 181 000 лв. през първото тримесечие на 2018 г. При краткосрочните задължения към доставчици за първите тримесечия на 2017 г. и 2018 г. също се наблюдава намаление  от 3 867 000 лв. на 3 048 000 лв. Вследствие на прилагането на оздравителния план е намален и средносписъчният брой на персонала, който през първото тримесечие на 2017 г. е бил 386 заети срещу 302 заети за първото тримесечие на настоящата година, като процесът на оптимизиране на разходите за персонал не е приключил".

 

Министър Ананиев се спря и на големия въпрос за запазването на ловешката болница.

 

„Проблемите, свързани със затрудненото финансово състояние на лечебното заведение, са комплексни и не са от ден и два, а натрупани от много години. Необходими са време и общи усилия за преодоляването им и Министерството на здравеопазването прави всичко възможно в тази посока с цел да съхрани болницата. Затова ще се използват всички законови възможности болницата да продължи да работи в услуга на гражданите от област Ловеч“, декларира министърът.


Той коментира и протестите на персонала на болницата от последните дни:

 

"Наистина персоналът на ловешката болница не е получил три заплати, но от момента, в който разработихме и влезе оздравителният план, няма месец, в който да не са получили своето възнаграждение. Идеята с този оздравителен план беше да създадем такива условия, че да започне да получава повече приходи, за да може наред с връщането на дълга си към кредиторите, да остане нещо, за да се платят част от старите заплати, които те не са получили."

 

Невена ПОПОВА





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития