Новини - В медиите

В. "Монитор": Над 10 Е-та ни дебнат на трапезата за Великден
Прочетена: 103 пъти
Снимка: Pixabay.com

Над 10 от използваните добавки при производството на традиционни продукти, или известни повече като Е-та, ни дебнат на великденската трапеза, показа проверка на „Монитор", публикувана в днешния брой на изданието. Само в козунаците, продавани масово в супермаркетите и по пазарите, те са най-малко 6.

 

Най-често във великденския хляб се среща Е-330 известна сред народа като лимонтузу или лимонена киселина. Въпросната съставка се използва за консервант на продукта. Освен нея в масовите козунаци за увеличаване на трайността им се използват още две добавки - Е-220 (серен диоксид) и калциев пропионат (Е-282). От емулгаторите, предназначени да направят възможно образуването или поддържането на хомогенна смес от две или повече несмесими съставки, като олио и вода, в храната се влагат моно- и диглрицериди на мастните киселини (Е-471). За оцветител се влагат азорубин и кармазин (Е-122) и каротин (Е-160а). Целта е да се постигне търговски вид на продукта, защото, за да се намали цената му, за производството му най-често се използва яйчен прах, а не яйца. В шоколадовите яйца, много купувани преди Възкресение, пък се влага емулгатор - лецитин (Е-322).

 

Вестникът допълва, че част от въпросните Е-та крият немалко рискове. Така например консеврантът Е-282, предпазващ храните от образуването на бактерии, мухъл и плесени, в големи количества е толкова токсичен, че се използва като пестицид. Има свойството да се натрупва в организма и може да предизвика силно главоболие и повишаване на кръвното налягане. При децата може да причини раздразнителност, безпокойство, нарушения в съня.

 

Оцветителят в козунака Е-122 се получава от въглищен катран. Провокира нежелани реакции при астматици и хора, които са алергични към аспирин. Забранен е в САЩ, Норвегия, Швеция и Австрия. Същият цвят се влага и в почти всички бои за яйца на пазара. За целта се използват още няколко Е-та Е-102, Е-110, Е-122, Е-131 и Е-133. Е102, тартразин, жълто №5 може да провокира пристъпи на астма и уртикария при деца. Има доказана връзка с тумори на щитовидната жлеза, увреждане на ДНК и хиперактивност. Използва се и в оцветените напитки, сладкиши, сладка, мармалади, зърнени закуски, различни снаксове и царевични пръчици, сухи супи, риба. Забранен е в някои страни от ЕС. Е-110 - жълто №6, крие риск от уртикария, ринит, запушване на носа, алергии, хиперактивност, тумори в бъбреците, болки в корема, гадене и повръщане.

 

Пълният текст на материала четете в днешния брой на в. "Монитор".





Коментари

март 2024

ПВСЧПСН
    

Събития

Няма събития