Новини - България

В 70% от планинските селища у нас няма общопрактикуващи лекари
Прочетена: 191 пъти
Снимка: Redmedia.bg

В над 70% от селищата в планинските райони у нас няма регистрирана практика на общопрактикуващ лекар. Само в 6% от тях има аптеки със сключен договор с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), а въобще аптеки има само в 1 на всеки 10 населени места. Тези данни са представени в Становище на Икономическия и социален съвет (ИСС), което е разработено по собствена инициатива на институцията заедно с независими експерти и публикувано на електронната страница на съвета. 

 

Според експертите в близо една трета от планинските и полупланинските общини у нас липсва транспортна връзка с общински или областен център, което създава изключителни неудобства за хората, които живеят в тях.  Сега тези общини са 123 и заемат 42.5% от територията на страната. В тях живее 20.9% от населението на България в общо 2 555 населени места.

 

Съветът изразява силна тревога от факта, че в тези райони в много по-голяма степен отколкото в останалите части на страната се наблюдава обезлюдяване, неразвита и с лошо качество техническа инфраструктура, изостаналост в икономическото развитие и ограничен достъп до качествени публични услуги, особено в сферата на здравеопазването, образованието и културата.

 

По тези причини съветът настоява да бъде приет закон за развитието на планинските и полупланинските райони. Според експертите на ИСС тази стъпка би довела до преодоляване на изоставането и постигане на напредък в икономическото и социалното развитие на тези региони. 

 

С пълния текст на становището можете да се запознаете ТУК.

 

Невена ПОПОВА





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития