Новини - България

Трансплантолозите от ВМА с операционни зали от световна класа
Прочетена: 125 пъти
Снимки: ВМА

В операционни зали от световна класа оперират от днес трансплантолозите от Военномедицинска академия. След няколкомесечен ремонт проф. д-р Никола Владов и екипът му от Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология влязоха в напълно обновени, ултрамодерни зали, оборудвани с най-съвременна апаратура, съобщават от болницата.

 

Новите зали са облицовани с панели от неръждаема стомана, които на практика нямат срок на годност. Изградени по този начин, те са изключително лесни не само за поддръжка, но и за ревизия - панелът се сваля за няколко минути и се поставя за същото време, т.е. операционната може да бъде реконструирана и дооборудвана с нова апаратура в рамките на няколко часа. Подменени изцяло са също климатизацията, вентилацията, ВиК и електроинсталацията.

 

Операционните зали бяха осветени от архимандрит Василий, протосингел на Софийската Света митрополия, и отец Васил. Духовниците отслужиха водосвет за здраве и благополучие.

 

„Нека болните, които лягат в новите операционни, се изправят здрави на крака”, благослови екипа архимандрит Василий и приветства медиците от името на Негово светейшество патриарх Неофит.

 

„Изключително съм доволен, че успяхме да доведем до успешен край точно този пилотен проект. Той показва две неща. Първо, че голямото усърдие, качествената работа и нововъведенията от екипа на проф. Владов не могат да останат незабелязани от ръководството на Академията. Именно това е екипът, който представя иновациите в хирургията не само в нашата болница, но и в републикански мащаб. Другото е, че ръководството гледа с особено внимание и грижа към трансплантационната програма”, заяви началникът на ВМА генерал-майор проф. д-р Венцислав Мутафчийски, д.м.н., FACS.

 

„Точно в тези операционни се случваше чудото – трансплантацията на черен дроб. И мисля, че сега, в тези прекрасни условия, резултатите ще бъдат още по-добри, а персоналът ще се чувства още по-удобно по време на операциите”, допълни професор Мутафчийски.

 

„Тези операционни имат богата история. Тук беше направена първата трансплантация на черен дроб, заедно с проф. Мутафчийски. След това беше присаден черен дроб от жив донор, от възрастен на възрастен. По-късно тук се случи и първата ретрансплантация в България”, припомни проф. д-р Никола Владов.

 

През есента новите операционни ще бъдат домакин и на традиционното международно „училище за хирурзи”, което проф. Владов организира. Темата на курса, който ще се проведе между 13 и 15 ноември 2019 г., този път е „Мултидисциплинарен подход при лечението на чернодробните метастази при колоректален карцином”.

 





Коментари

март 2024

ПВСЧПСН
    

Събития

Няма събития