Новини - В медиите

TechNews.bg: Домашната фармацевтика възможна с 3D печат
Прочетена: 172 пъти
Снимка: Pixabay.com

Лекарства на поискване, които се изготвят в домашни условия, винаги правилно дозирани и никога с изтичащ срок на годност, дори на най-затънтените крайчета на света – това може да е реалност много по-скоро, отколкото ни се струва, съобщава сайтът TechNews.bg. Изследователи от Университета в Глазгоу са разработили метод за 3D-отпечатване на взаимосвързани реактивни съдове, способни да извършват отделни химични реакции. Отпечатаните на 3D реактиви могат да се използват за производство на фармацевтични препарати и химикали в ограничени количества, дори в домашни условия.

 

Триизмерният принтер Ultimaker 3D е бил модифициран така, че да синтезира фармацевтични продукти и други химикали посредством широко достъпни изходни вещества, разказва Лирой Кронин, ръководител на изследването и професор по химия в Регионалната школа по химия в Университета в Глазгоу, Великобритания. Така хората ще могат да произвеждат всякакви полезни вещества у дома си, в офиса или на други места.

 

В експериментите си учените открили, че могат да създадат баклофен – лекарство за отпускане на мускулите – посредством широко достъпни изходни съединения. Използвайки различни реагенти и разтворители по различно време и в различен ред, изследователите успели да синтезират и други лекарства и полезни химикали. В рамките на изследването са извършени и други сполучливи реакции, вкл. направата на популярен антиконвулсант и лекарство за борба с язви и киселинен рефлукс.

 

3D печатът позволява на потребителя да получи абсолютна точност при направата на лекарството, обяснява Кронин. Така медикаментът ще е и гарантирано „пресен” – няма да е прекарал неопределено време по фармацевтични складове и аптечни рафтове.

 

Химическите продукти и в частност лекарствата обичайно се произвеждат в големи производствени цехове с големи машини, резултат от значителни капиталови инвестиции. Те са проектирани така, че трудно могат да произведат малка доза медикамент. Отпечатаният на 3D реактор обаче ще позволи създаването на специални лекарства.

 

Наред с това процесът би могъл да насърчи производството на по-редки и нетрадиционни лекарства, експериментални съединения за новаторски изследвания и лекарства, необходими в много отдалечени места, вярва химикът.





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития