Новини - България

Специалисти: Ехотерапията да се регламентира като амбулаторна процедура
Прочетена: 376 пъти
Снимка: pixabay.com

Възможностите на терапевтичния ултразвук (ехотерапия) тепърва ще се разширяват. Заедно с тях ще се увеличават и индикациите за прилагането му. Затова е важно това лечение да бъде включено като амбулаторна процедура и реимбурсирано от Здравната каса. Това мнение изрази на пресконференция днес проф. Сабина Захариева, директор на Университетската специализирана болница за активно лечение по ендокринология. На срещата с медиите бе представана иновативна ехотерапия при доборокачествени тумори на млечната жлеза, която се провежда в лечебното заведение от екипа на проф. Русанка Ковачева.

 

Проф. Ковачева има общо над 100 успешни интервенции по този метод, като първоначално го е прилагала при пациенти с доброкачествени новообразувания на щитовидната и паращитовидните жлези. 60 от тях са при жени с тумор на гърдата.

 

„Предимствата на този метод са много големи. Той е атравматичен, не уврежда околните тъкани, постига редукция на туморната маса с 80% и дори над 90%. Не оставя грозни белези и, което е много въжно, дълго време след интервенцията не се наблюдава повторно разрастване на туморната тъкан. Самата процедура протича в рамките на около 20 минути до 2 часа при по-големи тумори. В по-редки случаи - при много голям тумор може да се наложи втора процедура. Възстановяването е по-бързо и протича без усложения, каквито обичайно могат да се появят след хирургично лечение“, обясни специалистът.

 

По нейните думи вече се правят опити за прилагането на ехотерапия и при рак на гърдата, но в много ранен стадий, когато процесът не е напреднал и няма метастази в лимфните възли. В допълнение проф. Ковачева отбеляза, че светът гледа с много надежди на това лечение и е редно то да намери развитие и у нас. Като пример тя посочи възможностите на ехотерапията с високоинтензивен фокусиран ултразвук при миома на матката, тумори на простатнта жлеза и други локализации.

 

Първите пациентки с фиброаденом на гърдата, лекувани от нейния екип, са получили тази възможност безплатно, благодарение на жеста на френската фирма „Theraclion“, която е световен лидер в създаването и производството на този вид иновативна апаратура. Процедури с нея се прилагат вече във Франция, в Германия и в няколко центъра в САЩ, стана ясно още на пресконференцията днес. Цената на интервенцията е 1200 евро във Франция, малко по-скъпа е в Германия, информира представителят на компанията Дороте Юрие. По нейните думи в момента в САЩ текат клинични проучвания за ефекта от лечението при различни видове злокачествени тумори.

 

Невена ПОПОВА





Коментари