Новини - България

Ракът на маточната шийка е второто по честота онкологично заболяване при жените у нас
Прочетена: 347 пъти

Ракът на шийката на матката е вторият най-често срещан рак при жените на възраст 15-59 г. в България, след рака на гърдата. Всеки ден в България от коварното заболяване умира по 1 жена. Ежегодно у нас се диагностицират 1254 случая с рак на маточната шийка, като почти 100% от тях са причинени от HPV вирус. Данните бяха съобщени от проф. д-р Стефан Ковачев, началник на Клиника по обща и онкологична гинекология, по време на пресконференция вчера на тема „Митове и истини за секса и възрастта”. Това е ,второто събитие от инициативата „Имунотерапията: от превенция до лечение”. Организира се от фармацевтична компания MSD и има за цел да предостави актуална информация за лечението на онкологичните, инфекциозните и ваксинопредотвратими заболявания, както и за напредъка на съвременните имунотерапии.

 

Проф. д-р Стефан Ковачев акцентира върху факта, че HPV вирусът е най-често срещаната полово предавана инфекция, но това не е единственият начин за заразяване, защото може да стане и при директен допир на кожа или на лигавица. Той обясни, че презервативите не изключват заразяване с вируса, тъй като могат да  предпазят повече предразположен към инфекцията мъж, отколкото предразположена към инфекцията жена. Редовната употреба на кондоми от мъже, може да има предпазващ ефект до 80% срещу развитие на рак на шийката на матката при техни моногамни партньори.

 

Най-добрата профилактика срещу рак на маточната шийка включва ваксинация преди началото на полов живот и редовни профилактични прегледи след започване на сексуални контакти, категоричен е проф. Ковачев. Той допълни, че страничните ефекти на HPV ваксините са сравними с тези на ваксините от задължителния имунизационен календар. Най-често наблюдаваните реакции (реакция на мястото на инжектиране и главоболие) са леки или умерено тежки. Доказано е, че ваксината срещу HPV има траен ефективен имунитет до 100% за най-малко 10 години при някои от щамовете на вируса. Важно е да се знае, че освен от рак на маточната шийка, ваксинацията срещу HPV може да защити мъжете и жените и от други видове рак (анален рак), както и от други заболявания (генитални брадавици, генитални и анални лезии), причинявани от човешкия папиломавирус, допълни проф. Ковачев.

 

Сексологът доц. д-р Румен Бостанджиев коментира връзката между HPV и полово предавани болести. Той изтъкна необходимостта от превенция и по-добра здравна и сексуална култура. Според него сексуалната култура на българина основно е ориентирана към семейните ценности с традиционен патриархален акцент. Отсъствието на системна сексуална образованост личи в публичния дебат, смята доц. Бостанджиев. Пример за това е паниката около понятието „джендър“, както и от политическата злоупотреба със сексуалната тематика.

 

Добрата сексуална култура при подрастващите е свързана с развитието две ключови умения, обясни сексологът. Това е емоционалната компетентност /емоционална чувствителност, себерегулация, емпатия/ и умението да се изграждат партньорски взаимоотношения, които включват отговорно сексуално поведение и безопасен секс. Според него семейството и личният пример на родителите имат най-голямо значение за възпитаването на тези качества, следвани от важната роля на училището и институциите.





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития