Новини - България

Прокуратурата погна 13 болници
Прочетена: 369 пъти
Снимка: www.prb.bg

Прокурори от Върховна касационна прокуратура (ВКП) са образували досъдебни производства за безстопанственост в болнични заведения, съобщиха от държавното обвинение. Те обхващат 13 болници от столицата и страната и засягат различни периоди от тяхната дейност. В списъка на прокуратурата са „Пета многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ) – София", столичната „УМБАЛ „Царица Йоанна – ИСУЛ“, Специализираната болница за активно лечение по ортопедия (СБАЛО) "Проф. Бойчо Бойчев“ (София, Горна баня), УМБАЛ  Проф. д-р Стоян Киркович“ - Стара Загора, МБАЛ – Търговище, МБАЛ - Шумен, МБАЛ - Хасково, Специализираната болница за активно лечение на инфекциозни и паразитни болести  (СБАЛИПБ) проф. Иван Киров ЕАД - София, Специализираната болница за активно лечение на хематологични заболявания (СБАЛХЗ) – София, и столичната Национална кардиологична болница.

 

Главният прокурор Сотир Цацаров е разпоредил разследването да се извършва от следователи от Национална следствена служба, предвид изключителна фактическа и правна сложност на делата. Също така той е разпоредил ръководството и надзорът върху разследванията да се осъществява от Софийска градска прокуратура, включително и за болниците в Разград, Видин, Стара Загора, Търговище, Хасково и Шумен, за да се избегнат съмнения в безпристрастност.

 

От държавното обвинение информират още, че Върховна касационна прокуратура е възложила на Главна дирекция „Национална полиция“ при МВР да извърши  допълнителна проверка с оглед данните за безстопанственост в няколко лечебни заведения, изразяваща се в сключването на договори за предоставяне/възлагане на медицински услуги. Проверени ще бъдат УМБАЛ ”Св. Иван Рилски” - София за 77 договора, Първа МБАЛ - София за 62 договора, Втора специализирана АГ болница  "Шейново” - София за 7 договора, Специализирана болница за пневмофтизиатрични заболявания - София област - за 4 договора, Държавната психиатрична болница "Св.Иван Рилски" (София, Нови Искър) - за 4 договора, столичния Центъра за психично здраве - за 4 договора, Първа специализирана АГ болница за активно лечение "Света София” в София  - за 15 договора, столичната Университеска АГ болница "Майчин дом" - за 121 договора, Специализирана болница за активно лечение по лицево-челюстна хирургия” в София - за 5 договора, Специализирана болница за активно лечение по белодробни болести "Света София” за 3 договора, Специализирана болница за активно лечение по детски болести "Проф: Иван Митев” - за 3 договора, Специализирана болница за продължително лечение и рехабилитация — Кремиковци”- София - за 4 договора, Специализирана болница за продължително лечение и рехабилитация - Бухово” - за 6 договора, Център за психично здраве - Пловдив“ - за 19 договора за отдаване под наем и Специализирана болница за активно лечение по онкология в Хасково - за 42 договора за предоставяне или възлагане на медицински услуги.

 

Тази проверка ще приключи в двумесечен срок, уточняват от прокуратурата. Оттам информират още, че  всички останали материали, събрани в хода на проверката от МВР и Министерството на здравеопазването (МЗ) са изпратени на съответните окръжни прокуратури в страната за анализ и преценка на необходимостта от извършване на допълнителна проверка и произнасяне по същество.

 

Разследванията на прокуратурата за болниците в Ловеч и Враца продължават.

 

От държавното обвинение припомнят, че в края на 2017 г. главният прокурор Сотир Цацаров разпореди проверка на ГД „Национална полиция“ и МЗ във всички държавни и общински болнични заведения, сключили договори в нарушение на чл. 9 ал.6 от Закона за лечебните заведения, договори за съвместна дейност с други лечебни заведения, договори за наем на помещения и апаратура и др. Проверени бяха 329 договори, сключени от държавните и общински лечебни заведения на територията на страната. В средата на март прокуратурата обяви резултатите от тях.  Така на 15 март  прокурори от ВКП образуваха досъдебни производства за безстопанственост в многпрофилните болници за активно лечение (МБАЛ) в Бургас, Велико Търново, Попово, Кърджали, Благоевград и Русе.  

 

С постановление на главния прокурор от 16 март ръководството и надзора върху тези разследвания бяха възложени на Софийска градска прокуратура, за да се избегнат съмнения в безпристрастност и за да се осигури по-пълно, всестранно и обективно разследване. Също така по изпратени от ВКП материали, Софийска градска прокуратура образува досъдебно производство за безстопанственост в Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) „Н.И. Пирогов“.

 

По всички посочени досъдебни производства, главният прокурор Сотир Цацаров разпореди разследването да се извършва от следователи от Национална следствена служба.

 

През месец април 2018 г. е приключила и възложената на здравното министерство проверка и изготвеният доклад от МЗ, съдържащ констатациите от извършени проверки от Изпълнителна агенция „Медицински одит“ и Звено „Вътрешен одит“ на МЗ са постъпили в прокуратурата, информират още от там.





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития