Новини - България

Проф. Радка Аргирова: Персонализираната медицина навлезе не само в онкологията, но и в редица други клинични области
Прочетена: 813 пъти
Снимка: Pixabay.com

"В сравнение с останалите страни от бившия Източен блок, България отбелязва изключителен напредък в областта на персонализираната медицина и този факт е особено радващ, като се има предвид, че бъдещето принадлежи именно на този диагностичен и терапевтичен подход."

 

Това заяви водещият наш вирусолог проф. Радка Аргирова при откриването на третото издание на Училището по персонализирана медицина, което се проведе в столицата. По нейните думи последните години са доказали, че персонализираният подход не е само привилегия на онкологията, а вече намира място и в много други клинични области, каквито са и вирусните и бактериалните инфекции.

 

Тематиката на училището бе фокусирана именно в тази посока - да бъдат представени съврменните тенденции в персонализирания подход при бактериалните и вирусните инфекции. Навлизайки в проблематиката на ХИВ инфекцията, проф. Аргирова се спря на един малко известен факт, а именно, че още през 1987 г., съвсем скоро след откриването на вируса на СПИН е било въведено понятието "tailored treatment", като синоним на индивидуализиран подход при пациенти с назначена тройна комбинация от антиретровирусни медикаменти. Подобен пример от полето на диагностиката  бе даден и с антибиограмата, като най-простото и добре познато средство при бактериални инфекции, което може да даде точна информация за подходящия антибиотик при конкретния пациент в конкретния момент.

 

"Ако искаме да намерим верния отговор на въпроса защо е толкова необходим персонализирания подход, аз ще насоча вниманието към следния факт - 92% от пациентите с хепатит C инфекция (HCV) имат съпътстващи заболявания, а 40% от тях са с 5 или повече съпътстващи болести. Естествено, за да изберем най-правилното и най-щадящото лечение за тях, ще трябва да се съобразим с цялостния им статус, а това може да стане единствено, ако приложим съвременни, прецизни и високониформативни изследвания, които да ни помогнат да направим верния избор и да проследим състоянието на болния във времето", подчертаа вирусологът проф. Здравко Кълвачев. 

 

Новите подходи могат да намерят място при мултирезистентната туберкулоза, при сравнително малко познатата хепатит E инфекция (HEV), която много често притича със специфична неврологична симптоматика и много други., станя ясно по време на дискусиите. 

 

Следващото събитие, което предвижда Българската асоциация по персонализиранана медицина, която е инициатор на училището, е провеждането през есента на "Ателие по биотехнологии" (Biotech Atelier). 

 

Невена ПОПОВА





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития