Новини - България

Проф. Георги Михайлов: Този здравен модел е изчерпан, болниците не трябва да са търговски дружества
Прочетена: 87 пъти
Снимка: Pixabay.com

„Изстрадано мнение на всички български лекари от последните 15 години е, че този здравен модел е изчерпан и болниците не бива да бъдат търговски  дружества."

 

Това заяви в предаването "Неделя 150" на БНР депутатът от Парламентарната група "БСП за България" проф. Георги Михайлов. Той изрази съгласие, че действията на Министерството на здравеопазването (МЗ) са насочени към ограничаване на безконтролните разходи в лечебните заведения, както и към създаване на реална картина за случващото се в здравеопазването, но добави:

 

„Това би довело само до моментно изясняване на картината. В самия модел на финансиране на здравеопазването -  търговски дружества и клинични пътеки – е заложено това изместване, изкривяване на здравния модел, тъй като здравеопазването е социална дейност с елементи на пазарна дейност, но в никакъв случай не може да бъде наречена бизнес.”

 

В допълнение левият депутат коментира, че нашият модел на финансиране е бил привнесен преди 18 години от Австралия - страна, която няма нищо общо с българския икономически модел. Проф. Михайлов припомни още предложението на БСП за надпартиен консенсус за промяна на модела, което според него може да се случи  в рамките на една календарна година. Също така депупатът допълни, че устройството на клиничните пътеки позволява частните клиники да поемат леките случаи и да са на печалба, докато сложните медицински казуси с огромни разходи остават за държавна сметка.

 

„Погледнете списъка на лечебните задевения в България, които са с най-голяма задлъжнялост! Това са най-големите болници в България, които работят, Бога ми, много добре”, каза той.

 

Проф. Михайлов се обяви категорично против мораториума за плащане на иновативните лекарства. Той подчерта, че медицината се развива с много бързи темпове и не трябва на граждани на ЕС да се отнема правото на достъп до най-модерните й достижения. От думите му стана ясно, че левицата ще подкрепи президентското вето. По думите на левия депутат става въпрос за един обем от средства, който не застрашава по своята същност бюджета на НЗОК, но води след себе си много сериозно социално напрежение, тъй като вярата на гражданите в това, че държавата стои зад тях в направление „Здравеопазване“ започва сериозно да ерозира.

 

Левият депутат се съгласи, че страната ни отделя за лекарства голям процент от бюджета на здравното осигуряване, но отчете,  че сме на „много незавидно място“, когато измерването е в абсолютни цифри, а не в проценти. В тази връзка проф. Михайлов изрази мнение, че  здравната ни стратегия трябва да бъде сериозно преоценена, предвди изоставането си от европейските индекси.

 

Невена ПОПОВА





Коментари

април 2024

ПВСЧПСН
     

Събития

Няма събития